'Teminatımız halkımızdır'

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Başbakan Erdoğan ev tartışmaları ile ilgili Finlandiyalı gazetecinin sorusuna "Kimsenin özel hayatına müdahale etmedik. Eğer müdahale etseydik 2 kişiden birinin oyunu almış olmazdık" yanıtı verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Halkımızın özel yaşamı bizim teminatımız altındadır" dedi. Gündemdeki öğrenci evleri tartışmaları ve "Yaşam tarzına müdahale" eleştirilerine Finlandiya'dan yanıt veren Erdoğan, "Kimsenin özel hayatına müdahale etmedik. Eğer müdahale etmiş olsaydık 2 kişiden birinin oyunu almış olmazdık" açıklamasında bulundu. Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Tapani Katainen ile yaptığı görüşme sonrası ikili basın toplantısı düzenlendi. Bir Finlandiya Devlet Televizyonu muhabirinin Türkçe olarak yönelttiği, "Hükümetiniz insanların özel hayatına müdahale ediyor eleştirileri var" sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:
Değerli arkadaşımı birileri herhalde özel olarak görevlendirmiş. 11 yıldır başbakanım. 4.5 yıl belediye başkanlığım var. Bugüne kadar hiç kimsenin özel hayatına müdahale etmiş değiliz. Etmiş olsaydık iki kişiden birinin oyunu almış olmazdık. Bu konuda en büyük teminatımız halkımızdır. 3 dönemdir oyları art arda yükselen bir iktidar olarak geldiğimiz nokta bunun teminatıdır. Halkımızın özel yaşamı bizim teminatımız altındadır. Meşru hayat vardır gayrı meşru hayat vardır bu noktada da tabii ki ülkemizde bizim üzerimize düşen görevler vardır o görevler de yasalarla bellidir. Yasalar bize hangi görevi verirse o görevler içerisinde adımlarımızı atarız.
(Mustafa Sarıgül'ün CHP üyeliği) Cevap vermeyi gereksiz görüyorum. Bırakalım da anamuhalefet partisinin genel başkanı söylesin. Kendisi partiye yeni üye olmuş bir zat.

MARMARAY SOHBETİ

Başbakan Erdoğan'ın dün Helsinki temasları çerçevesinde ilk Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Ninistö ile görüştü. Erdoğan'ın, İngilizce olarak, "Merhaba, günaydın" diye selamladığı Ninistö 29 Ekim'de açılışı yapılan Marmaray'a değinirken, "Marmaray Projesi iyi oldu. Daha önce Marmara'nın üstünden geçmiştim şimdi de altından geçmeyi düşünüyorum" dedi. Finlandiya Başbakanı Katainen ise Başbakan Erdoğan'a övgü yağdırdı: "Kuşların bile terk ettiği bu mevsimde buraya geldiniz. Şu an eksikliğini hissettiğimiz şey güneşti ama güneş olmazsa bile siz buradasınız." Helsinki'de Türk vatandaşlarıyla da sohbet eden Başbakan Erdoğan Finlandiya'daki temaslarını tamamladıktan sonra THY'ye ait özel uçakla İsveç'e geçti.

'Kızgın Kuşlar'a ziyaret
Başbakan Tayyip Erdoğan, dünyanın en ünlü bilgisayar oyunu "Angry Birds"ün (Kızgın Kuşlar) sahibi Rovio Entertainment firmasını ziyaret etti. Firma ile Fatih Projesi için eğlenceli eğitim kapsamında çalışma önerdiğini belirten Erdoğan, "Firma yönetimi de istekli" dedi. Erdoğan, "Başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere, YÖK gibi kurumlarımızla da dönünce görüşüp irtibat kurmalarını isteyeceğiz" dedi. Erdoğan, oyunu bilip bilmediği sorusuna, "Torunun olunca bilirsin. Bizde de şimdilik 3 tane torun olduğu için bilgimiz vardı ama detaylarını bu kadar bilmiyorduk" yanıtını verdi. "Oyunu oynamayı denediniz mi?" sorusuna ise "Vaktimiz dar" karşılığını veren Erdoğan'a ziyaretinde firmanın Türk yazılımcısı Serdar Soğancı eşlik etti. Erdoğan, çıkışta danışmanına mağazadan torunları için hediye alması talimatı verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Teminatımız halkımızdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN