Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'YÖK demokratikleşti'

YÖK Başkanı Çetinsaya, bir vesayet kurumu olan YÖK'ün demokratikleşme sürecine uyum sağladığını belirterek, "Ama imajı gerçeğin önüne geçiyor" dedi

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluşunun 32'nci yıl dönümünde Başkan Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya 'akademik özgürlükler' konusunda bildiri yayımladı. Her 6 Kasım'da olduğu gibi protestolar olacağını ve medyanın da 12 Eylül askeri rejiminin simge kurumu olarak YÖK'ü ele alacağını belirten Çetinsaya, "YÖK'ün ülkemizin böylesi karanlık, antidemokratik bir ortamında kurulmuş olmasının etkisiyle, yükseköğretim alanını koordine etmek gibi meşru ve haklı bir gerekçe maalesef ön plana çıkmadı. Bir vesayet kurumu olarak varlık buldu ve 12 Eylül ortamında da, 28 Şubat sürecinde de antidemokratik uygulamalara imza attı" dedi. Türkiye'nin bütün kurumlarının yaşanan, demokratikleşme ortamına, normalleşme sürecine uyum sağlamakta olduğunu ifade eden Çetinsaya, "YÖK de bu süreci yaşamıştır. Ne zaman vesayetten, antidemokratik uygulamalardan, 12 Eylül'den bahsedilse söz YÖK'e gelmekter. Ama bu sözlerin hiçbiri gerçek anlamda bugünkü durumu anlatmamakta. İmajlar gerçeklerin önüne geçmektedir" dedi.

BASKI VE ENGELLEME YOK

Dokuz maddelik bildiride, üniversitelere hiçbir baskı ve engellemenin söz konusu olamayacağına öğrencilerin dünya görüşünden dolayı ayrımcılığa tabi tutulamayacağının altı çizildi.

DEKANIN ODASINI YAKTILAR
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde öğrenciler dekanın odasına girip cama "YÖK'e hayır" pankartı astı, kâğıtları ateşe verdi. Polis gaz bombası atıp, kapıyı kırarak içeri girdi ve 13 kişiyi gözaltına aldı. Yüksel Caddesi'ndeki eyleme de polis müdahale etti. Olaylarda 32 kişi gözaltına alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'YÖK demokratikleşti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN