Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB heyecanını Anadolu'ya yaydık

Avrupa Birliği sürecini 5 yıldızlı otellerden çıkardıklarını ve Anadolu'ya yaydıklarını ifade eden Bağış "Tam üyelik bir 'Anadolu Projesi'dir" dedi

Giriş Tarihi: 8.11.2013
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB sürecini 5 yıldızlı otel salonlarından çıkardıklarını ve halka mal ettiklerini söyledi. AB'ye tam üyeliğin aslında bir "Anadolu Projesi" olduğunu söyleyen Bağış, "İlk iş olarak 'AB Süreci Yerelde Başlar' dedik ve AB heyecanını Anadolu'nun geneline yaymayı başardık. 1 milyondan fazla kişiye ulaştık" mesajı verdi. Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi (VabPro) Bölgesel Çalıştayının açılışında SABAH'a konuşan Bağış, AB sürecinde yapılan yeni çalışmaları anlattı. İşte Bağış'ın açıklamalarından satır başları:
AB SÜRECİ YERELDE BAŞLAR: Reformların hayata geçirilmesi yerel aktörlerin de bu süreci sahiplenmesi ile mümkün olabilir. Göreve başladığımda hedeflerimden biri AB sürecini beş yıldızlı otel salonlarından çıkarıp 81 ile taşımaktı. AB aslında toplumu yakından ilgilendiren bir Anadolu Projesi. Bu noktadan hareketle her platformda "AB Süreci Yerelde Başlar" dedik. AB sürecine yereli ortak edebilmek adına valilikler, belediyeler, il özel idareleri, yerel medya, iletişimciler, avukatlar, işadamları, sivil toplum kuruluşları gibi yereldeki aktif tüm kişi, kurum ve kuruluşlara dokunmaya çalıştık ve herkesi AB üyelik sürecinde sorumluluk almaya teşvik ettik.
HEM URFALIYIK, HEM AVRUPALIYIK: İçişleri Bakanlığımız ile "Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesini" başlattık. 81 ilimizde AB ile ilgili konulardan sorumlu bir vali yardımcısını İl AB Daimi Temas Noktası olarak atadık. 1 milyondan fazla sayıda kişiye ulaştık. Şehir Eşleştirme Programı'nı hayata geçirdik. Bu proje çalışmaları sırasında yaşanan güzel bir örneği de paylaşmak istiyorum. 'Yerel Medya' projemizin bir faaliyeti esnasında Şanlıurfalı bir katılımcımız sıra gecesinde halay çektikten sonra, "Hem Urfalıyık hem de Avrupalıyık" dedi. Kimi farklılıkların, ortak bir kavşakta buluşarak aynı hedefe doğru yol alabildiklerini göstermek açısından hoş bir örnek oldu.
EĞİTİM İHTİYAÇ ANALİZİ YAPILDI: AB fonlarından finanse edilen VabPro 2 yıldır 20 pilot ilde uygulanıyor. Yaklaşık olarak 2 milyon euro bütçesi olan proje kapsamında da yerel düzeyde AB ile ilgili konularda eğitim ihtiyacını tespit etmek amacıyla bütün illeri ziyaret ettik. Türkiye'de ilk defa AB ile ilgili konulardaki eğitim ihtiyaçlarını belirleyen 'Eğitim İhtiyaç Analizi' çalışmasını tamamladık. Bu yıl tüm illerimizden gelen uzmanlara AB Uzmanlık Eğitimi verdik.
STRATEJİ BELGESİ HAZIRLAYACAĞIZ: Kurduğumuz altyapı ile ulaştığımız 1 milyondan fazla vatandaşımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz. Türk Ulusal Ajansı bugün AB'nin en başarılı ajanslarından biri. Yerel düzeyde AB fonlarından artan oranda yararlanıyorsak bu tesadüf değildir. Şimdiye kadar yerel düzeyde yürüttüğümüz çalışmaları "Yerelde AB Çalışmaları 2009-2013" isimli kitapta topladık ve gerçekleştirdiğimiz bölgesel çalıştayda bu kitabı kamuoyunun istifadesine sunduk. Önümüzdeki dönemde "Yerelde AB İşleri ve AB Fonlarının Yönetimi İçin Kapasitenin Güçlendirilmesi" konulu bir strateji belgesi hazırlayacağız. Bu projenin devamında Avrupa Komisyonu'na, VabPro projemizin sürdürülebilirliğine yönelik yeni projeler sunmayı hedefliyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız ile de yeni projelerimiz olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB heyecanını Anadolu'ya yaydık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN