Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çetin Doğan, AYM'ye başvurdu

Balyoz davasında 20 yıl hapis cezası alan Çetin Doğan, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Doğan, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini, savunma hakkının kısıtlandığını savundu.

Giriş Tarihi: 8.11.2013 12:16
Balyoz davasında cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından 20 yıl hapse mahkum olan Çetin Doğan, avukatı aracılığıyla AYM'ye dilekçe verdi.

Dilekçenin 'sonuç ve talep' bölümünde, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin mahkumiyet kararı ile Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin onama kararlarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6. Maddesi, AİHM içtihatları ile anayasanın 36, 37, 38, 138 ve 140. maddelerine aykırı olduğuna karar verilmesini talep etti. İhlal kararının yerel mahkemeye tebliğ edilmesi istendi.

Dosya kapsamında bulunan bilimsel mütalaalara ödenen ücretlere ve uğranılan maddi zararlara istinaden maddi ve manevi tazminat talebinde bulunan Doğan, yargılama giderlerinin de davalı idare üzerine bırakılmasını talep etti.

Gerekli görülmesi durumunda bilimsel mütalaalarda yer alan tespitler çerçevesinde bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verilmesini isteyen Doğan, başvurusunun duruşma açılmak suretiyle değerlendirilmesine karar verilmesini ttalep etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çetin Doğan, AYM'ye başvurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN