Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP geri adım attı 60 madde rafa kalktı

Anayasa Komisyonu'nda uzlaşılan 60 maddenin yasalaşması için CHP "4 parti anlaşsın" şartı getirdi. CHP'li Hamzaçebi "4 kişi pişirirken, 2 kişi yemez" dedi. AK Partili Canikli kararı "olay bitti" diye yorumladı

Giriş Tarihi: 8.11.2013
AK Parti'nin, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakata varılan 60 madde Meclis'te yasalaştırılsın" önerisi CHP engeline takıldı. CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay, dün, AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Ahmet Aydın ve Belma Satır'ı ziyaret ederek, 60 maddeyle ilgili yanıtlarını bildirdi. Yaklaşık 50 dakika süren görüşmede, CHP, 60 maddenin Genel Kurul'dan AK Parti ve CHP'nin uzlaşmasıyla yasalaştırılmasının Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun geleceğini tehlikeye atacağını aktardı. CHP, iki partinin mutabakatı ile 60 maddenin yasalaşması halinde Uzlaşma Komisyonu'nun dağılmayacağı yönünde AK Parti'den güvence istedi.

"4 KİŞİ PİŞİRİP 2 KİŞİ YEMEZ"
Canikli, uzlaşma komisyonunun devamına ilişkin güvenceye gerek olmadığını belirterek, "Uzlaşma komisyonu dağılmaz. Toplumsal bir talep ve baskı var. Hiçbir parti dağılmayı göze alamaz. O nedenle endişeye gerek yok" dedi. Hamzaçebi ise "4 kişi yemek pişirirken, 2 kişi yiyelim demek olmaz" diyerek, Uzlaşma Komisyonu'nda sağlanan 4'lü uzlaşmanın Genel Kurul aşamasında da aranmasını istedi.

"ARTIK OLAY BİTTİ"
Hamzaçebi, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "4 siyasi parti olarak bu paketi yasalaştırabiliriz. Yasama dokunulmazlığı ve tutuklu milletvekilleri konusunu da dahil edebiliriz" dedi. Nurettin Canikli ise CHP'nin yanıtının çalışmaları sonlandırmak anlamına geldiğini ifade ederek, şunları söyledi: "MHP'nin kapıları kapatma tavrı ortada iken, 4 siyasi partinin mutabakatını aramak, uzlaşılan 60 maddenin, yasalaştırılmaması anlamına gelir. Sadece biz değil, artık hiç kimse komisyondan yeni madde üretmesini beklemiyor. Zaten bu hızla gittiği takdirde de ancak 10-15 yılda yeni bir Anayasa çıkar ama onun da garantisi yok. Artık olay bitti." Bu arada CHP'nin önümüzdeki günlerde AK Parti'ye tutuklu vekillerle ilgili anayasaya geçici madde eklenmesi yönünde öneri sunacağı belirtlidi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP geri adım attı 60 madde rafa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN