09.05'de saatler duracak

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75. yılında törenlerle anılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Gösterdiği hedef doğrultusunda çalışıyoruz" derken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Geçmişteki başarılarından güç alıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75. yıldönümünde Ankara'da törenlerle anılacak. Atatürk için ilk tören Anıtkabir'de yapılacak. Resmi törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcıları, bakanlar, kuvvet komutanları, Yargıtay, Danıştay başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı katılacak. Aslanlı Yoldan Mozoleye kadar yürüyüşün ardından, mozoleye çelenk konulacak. 09.05'te saygı duruşuna geçilecek. Atatürk'ün hayatını kaybettiği saat 09.05'te Anıtkabir'de ve tüm Türkiye'de sirenler çalacak, hayat duracak. Törenin ardından Anıtkabir her yıl olduğu gibi vatandaşların akınına uğrayacak. Anıtkabir törenlerinin ardından da Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Atatürk'ü Anma töreni düzenlenecek.

LİDER MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Bugün Atatürk'ün aziz hatırasını yad ederken, ülkemizi onun gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda var gücümüzle çalışıyoruz. Atatürk, barışçı kimliği, reformları, düşünce ve aksiyonlarıyla dünya tarihine yön veren, tüm insanlığın saygı duyduğu bir liderdir. Milletimiz, dünya tarihine de damga vuran Atatürk gibi bir öndere sahip olduğu için her zaman büyük gurur duymaktadır.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Ardında genç bir Cumhuriyet, büyük reformlar ve çağa ışık tutacak bir düşünce bıraktı. Her geçen gün yeni bir hissiyat ve taze bir heyecanla milli hedeflerimizi gerçekleştirmeye, muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkmaya çalışıyoruz. Atatürk'ün düşünceleri, muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkma hedefi ve milli mücadelede gösterdikleri ruh ilham kaynağımız olmuştur.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Gazi Mustafa Kemal, önderlik ettiği İstiklal mücadelemizin kazanılmasının ardından Cumhuriyetimizi kurmuş, ardından istikbal mücadelesine de önderlik ederek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için yoğun bir gayret göstermiştir. Bu şuurla, bugün bizler, istiklal ruhuna ve kuruluş felsefesine sıkı sıkı sarılarak, Cumhuriyetimizin ideallerini ve hedeflerini, aziz milletimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için aynı heyecanla, azimle çalışmaktayız. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılında, bugünkünden çok daha güçlü, çok daha itibarlı, çok daha demokratik, çok daha müreffeh bir Türkiye olacaktır.
Genelkurmay Başkanı Necdet Özel: Atatürk, giriştiği bağımsızlık ve çağdaşlaşma mücadelesinin her aşamasında mensubu olduğu yüce milletin yüksek vasıflarına güvenmiş, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu söylemiştir. Eşsiz fikirleri, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan milletler için bağımsızlık mücadelesi ve modernleşme gayretlerinin sembollerinden biri hâline gelmiştir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Büyük kurtarıcı aziz Atatürk, ilke ve devrimlerinle iki büyük eserim dediğin Cumhuriyet ve CHP'nin koruyucusu, savunucusu olarak minnet ve şükran duygularımızla sizi özlemle anıyoruz.

60 YILLIK İSTİRAHATGÂH
Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk'ün naaşını 60 yıldır koruyan Anıtkabir'de son teknoloji güvenlik sistemleri kullanılıyor. Özellikle Anıtkabir'in müze bölümünde Atatürk'ün kitaplarının, eşyalarının bulunduğu darbeye ve ateşe karşı dayanıklı vitrinler özel olarak ışıklandırılıyor, yapısı sayesinde hava almayan vitrinlerde sürekli nem ölçümü yapılıyor. Dört ana bölümden oluşan müzenin ilk bölümde Atatürk'ün kullandığı ve yabancı devlet adamlarınca hediye edilen eşyalar, ikinci bölümde Çanakkale, Sakarya muharebeleri ile Büyük Taarruz'un anlatıldığı panoramalar ve galeriler son bölümde ise Atatürk'ün kitaplarından 3 bin 123'ünün sergilendiği bölüm yer alıyor. Müzede kapılar heyet tarafından kapatılıyor. Alarm sisteminin çalıştırılmasının ardından kilitlenen kapılar tek tek mühürleniyor, anahtarlar kasaya konuyor. Kasanın anahtarı ise bir zarfa bırakılmasının ardından mühürlenerek nöbetçi amirine teslim ediliyor. Sabah mühürleri çıkarılan kapılar tek tek yeniden heyet eşliğinde açılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
09.05'de saatler duracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN