Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'la yeni bir sayfa açılıyor

Giriş Tarihi: 10.11.2013 15:14 Güncelleme Tarihi: 10.11.2013 16:34

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile ortak basın toplantısında konuştu.

Irak'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu mevkidaşı Hoşyar Zebari ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"Çok özlediğim Bağdat'a rahmetle bereketle, yağmurla geldim; onlar da beni rahmetle, bereketle karşıladılar. Rabbim bu bereketi hiç eksik etmesin' dedi.

Muharrem ayının mübarek olması dileğinde bulunan Davutoğlu, ayrıca Necef'i de ziyaret edeceğini söyledi.

Kerbela olayının benzerlerinin bir daha İslam dünyasında yaşanmaması dileğinde bulunan Davutoğlu, "Tarihten aldığımız derslerle geleceğe yürüyelim" ifadelerini kullandı.

"Türkiye ve ırak olarak ortak tarihi paylaşmış iki ülkeyiz ve geleceğe de aynı perspektifle bakıyoruz" diyen Bakan Davutoğlu, son dönemde yaşanan ilişkilerdeki durağanlığı aşmak istediklerini vurguladı.

Irak'ta yetkililerle güzel görüşmeler yaptıklarını belirten Davutoğlu, "İlişkilerin iyileşmesi konusunda Irak tarafının eskisinden daha istekli davrandığını görüyorum. Aramızdaki ilişkilerde sınır tanımıyoruz. Irak'ın başarısı Türkiye'nin başarısıdır, Irak'ın karşılaşacağı zorluklar bizi üzer, dökülen her damla kanın acısını yüreğimizde yaşadık, acılarını paylaşıyoruz" diye konuştu.

Türkiye ile Irak arasında tarihi sarsılmaz bir dostluk bağının bulunduğuna vurgu yapan Davutoğlu, "Çok geniş bir işbirliği potansiyelimiz var" dedi.

Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de Irak'ı ziyaret edeceğini hatırlattı. Enerji Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi kritik bakanlıkların karşılıklı görüşmelerde bulunacaklarını belirten Davutoğlu, Türkiye ile Irak arasındaki sınır kapılarının sayısının artırılması, uçuşların artırılması, tren yolu ulaşımının artırılması gibi ilişkileri artıracak çalışmaların gündeme alınacağını da belirtti.

İki ülkeyi de ilgilendiren başta Suriye konusu olmak üzere istişarelerin devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, "Son olarak bölgemizde mezhep ve iç çatışmayı çıkarmak isteyenlere karşı omuz omuza birlikte olacağız. Bölgemiz yeterince kan kaybetmiştir. Bundan sonra barış ve istikrar için çalışmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Hoşyar Zebari de görüşmelerde Türkiye ile yeniden siyasi diyalogun ve işbirliğinin tesis edilmesi üzerinde durduklarını ifade etti. İki bakanlık müsteşarlarının ilişkilerin geliştirilmesi için Ankara'da toplanacaklarını söyleyen Zebari, Ortak bakanlar kurulu toplantısının aktif hale getirilmesi konusunda anlaştıklarını da ifade etti.

Türkiye'nin Irak'ın önemli ticari ortaklarından biri olduğunu hatırlatan Zebari, "Hatta ilk sırada. Aramızdaki ticaret hacmi 12 milyar dolar civarında. Farklı konuları da ele aldık. Farklı bir sayfa açıldı" dedi.

İki bakan açıklamalarının ardından gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını da cevapladı. Su konusunun ele alınıp alınmadığına ilişkin bir soruya, konunun gündeme geldiği yönünde cevap veren iki bakan, detayların daha sonraki toplantılarda ele alınacağını belirtti. Zebari, Bakan Davutoğlu'na su ikramında bulunarak iki ülke arasında suyla ilgili herhangi bir sorunun olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'la yeni bir sayfa açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN