'Tüm renkleri O buluşturdu'

"Gazi, milleti millet yapan tüm dini, etnik ve mezhebi unsurları bir araya getirdi" diyen Erdoğan, "İsmini bütünleştirici değer olarak koruyalım" dedi

Giriş Tarihi: 11.11.2013
Atatürk'ün bir ayrışmanın aracı olabilecek son kişi olduğu vurgusu yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, "O'nun eserleri ve mücadelesinden baskıcı, otoriter, tek tipçi, Türkiye'nin farklılıklarını kabullenemeyen bir ideoloji asla çıkmaz. O, Kurtuluş Savaşı'nda ve cumhuriyete giden yolda milleti millet yapan tüm dini, etnik ve mezhebi unsurları biraraya getirmeyi başardı" dedi. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Milli Kütüphane'de düzenlenen anma töreninde konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Gerek Kurtuluş Savaşına gerek Cumhuriyete giden yolda Mustafa Kemal milletinin tüm renklerini farklılıklarını, milleti millet yapan tüm dini, etnik ve mezhebi unsurları bir araya getirmeyi başarmış tüm mücadeleyi onlarla birlikte yürütmüştür. Cumhuriyetimizin böyle bir renklilik üzerine kurulması, herkese eşit mesafede durup eşit olarak kucaklaması, Gazi'nin en önemli ideallerinden biriydi.
Gazi Mustafa Kemal, bir ayrışmanın aracı olabilecek en son kişidir. 'Gazi Mustafa Kemal' isminin ya da sonradan üretilmiş sembollerin arkasına saklanarak toplumu kamplara ayırmaya çalışmak, O'nun aziz hatırasına da haksızlıktır.
Atatürkçülük ya da Kemalizm ideolojisi adı altında Gazi'nin fikirlerinden sapma gösterildi. Bu akımlar milleti dizayn etmeye, baskı kurmaya çalışanların istismar aracı oldu.
1960 ve sonrasındaki her müdahale, Gazi'nin adı kullanılarak ama onun en büyük eseri Cumhuriyete kastedilerek yapılmıştır. Herkese göre farklı, herkesin kendi ideolojisine göre keyfice istismar edeceği Atatürk yoktur.
Onun eserleri ve mücadelesinden baskıcı, otoriter, tek tipçi, başkalarının fikir ve yaşam tarzlarına tahammülsüz bir ideoloji asla çıkmaz. O'nun en büyük ideali Cumhuriyetimizin herkese eşit mesafede durması, eşit kucaklaması ve Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarabilmekti. O'nun ismini ayrıştırma değil, bütünleştirici bir değer olarak muhafaza edip geleceğin Türkiye'sini inşa edeceğiz.

'HAYALLERİ GERÇEK OLMA YOLUNDA'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anma töreninde şunları söyledi: "Türkiye, ekonomik, siyasi ve askeri gücü yükselen standartları ile dünyada saygınlık kazanan bir ülke haline gelmiştir. Hayata geçirilen kapsamlı düzenlemelerle demokratikleşme yolunda önemli mesafeler kat edilmiştir. Toplum ve siyaset artık ortak bir dili konuşuyor. Gururla ifade ediyorum ki Türkiye O'nun hayallerini gördüğü bir ülke yolundadır."

'SİZİ KAYDEDİYORLAR'
Öğrenci evleri ile ilgili farklı açıklamalar nedeniyle aralarının açık olduğu iddialarının ardından ilk kez biraraya gelen Erdoğan ve Arınç, törende yan yana oturdu. Basın mensuplarının Arınç ve Erdoğan'a ilgisi Cumhurbaşkanı Gül'ün dikkatinden kaçmadı. Erdoğan ve Arınç'a dönen Gül'ün "Bu fotoğraflar sizleri kaydediyor" dediği duyuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tüm renkleri O buluşturdu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN