Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Leopar cezasına % 25 peşin indirimi

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde görülen leoparı öldüren çoban Mahmut Kaplan, 434 lira olan idari para cezasını ödedi. Peşin ödeme yapan Kaplan'a yüzde 25 indirim uygulandı.

Giriş Tarihi: 12.11.2013 17:13 Güncelleme Tarihi: 12.11.2013 17:14
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Erdal Seven AA muhabirine, Solmaz köyünde 3 Kasım'da meydana gelen olayın ardından başlatılan soruşturma sonunda Av ve Yaban Hayvanlarının Korunması, Zararlarıyla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği'nin 57. maddesine göre koruma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi bulunmayan Mahmut Kaplan'a "koruma amaçlı av tüfeği belgesi almamak" ve "tek kurşun fişek yerine çok sayıda (şevrotin) fişek kullanmaktan" dolayı 434 lira idari para cezası verildiğini
söyledi.

Köy muhtarı aracılığıyla cezayı Mahmut Kaplan'a tebliğ ettiklerini ifade eden Seven, "Kaplan idari para cezasını bugün ödedi. Ödemeyi peşin yaptığı için de indirim uygulanmış. Ödeme makbuzunu da bize getirip teslim etti" dedi.

"Yüzde 25 indirim yapıldı"

Mahmut Kaplan ise leoparı kuzenine saldırdığı için öldürmek zorunda kaldığını anlatarak, "Ateş etmeseydim leopar kuzenim Kasım Kaplan'ı öldürecekti. Mecbur kalmasaydım leoparı öldürmezdim" diye konuştu.

Kullandığı av tüfeğinin taşıma belgesi bulunmadığı ve tek fişek yerine çok sayıda fişek kullanmasından dolayı 434 lira idari para cezası verildiğini
belirten Kaplan, "Verilen cezanın makbuzu köy muhtarı aracılığıyla bana ulaştı. Ben de bugün Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanlığı'na giderek cezamı ödedim. Peşin ödeme yaptığım için yüzde 25 indirim yapıldı. Bu nedenle 434 lira yerine 325 lira ödedim" diye konuştu.

Solmaz köyü kırsalında 3 Kasım Pazar günü hayvanlarını otlatan Kasım Kaplan (29), bir leoparın saldırısına uğramış, boğuşma sırasında kuzeni çoban Mahmut Kaplan av tüfeğiyle ateş ederek leoparı öldürmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leopar cezasına % 25 peşin indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN