Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan ve Aliyev'den ortak açıklama

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'nin rızası olmadan bölgelerinde hiçbir teşebbüsün gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 13.11.2013 13:08 Güncelleme Tarihi: 13.11.2013 17:10
Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısı Ankara'da yapıldı. Başbakanlık'ta düzenlenen toplantının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi.

Kardeş Türkiye'de olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Aliyev, yeniden cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptığını anımsatarak, "Bu bir gelenektir. Bizden sonrakiler de umarım bu geleneğe sadık kalacaktır" dedi.

Dünyada birbirine belki de bu kadar yakın iki ülke olamayacağını vurgulayan Aliyev, Türkiye'nin güçlenmesinden büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Türkiye'nin artık dünya çapında büyük devletler arasına girdiğine işaret eden Aliyev, "Türkiye büyük ve şerefli bir yol katetti. Türkiye'nin rızası olmadan bölgemizde hiçbir teşebbüs gerçekleştirilemez" ifadesini kullandı.

"Karabağ sorununda Türkiye'ye güvenimiz tam"

Konuşmasında, Yukarı Karabağ sorununa da değinen Aliyev, "Bu konuda Türkiye'ye güvenimiz tam. Türkiye'nin Karabağ sorununda devamlı bizim yanımızda olacağından eminiz" dedi.

Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının BM kararlarınca da onaylandığını kaydeden Aliyev, BM'de alınan kararların uygulanmamasını eleştirdi. Aliyev, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanacağını da vurguladı.

Vize muafiyeti

Aliyev, Türkiye-Azerbaycan arasında vizesiz geçişlerin sağlanması konusunda önemli bir noktaya gelindiğini kaydederken, yakın zamanda ilk olarak akademisyenler ve iş adamlarının bu imkandan faydalanmaya başlayacağını belirtti.

İki ülke arasında TANAP gibi çok önemli enerji projelerinin hayata geçirileceğine dikkati çeken Aliyev, bu projeyle Avrupa'nın enerji haritasının da değişeceğini söyledi.

Aliyev ayrıca 21. yüzyılın Türk dünyasının yüzyılı olacağını söyleyerek, "Türkiye ve Azerbaycan liderliği birlikte götürecektir. Kardeş türk halkına mutluluk ve refah dilerim" dedi.

Marmaray tüp geçit projesinin hayata geçirilmesinden dolayı tebriklerini ileten Aliyev, "Tarihi bir hizmet gerçekleştirdiniz. Bu hizmetiniz daima tarihte kayıtlı kalacaktır. Marmaray ile kıtaları birleştirerek, Türkiye'nin uzun vadeli çıkarlarını temin ettiniz" diye konuştu.

"Bölgedeki barışa, bu ziyaretlerin (Irak ile Türkiye arasındaki üst düzey ziyaretler) çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz ve yeni bir canlanma, yeni bir hareketlenmeyle bu süreci devam ettireceğiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak ile Türkiye arasında son dönemde karşılıklı olarak gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerin bölge barışına katkısı olacağına inandığını belirterek, "Yeni bir canlanma, yeni bir hareketlenmeyle bu süreci devam ettireceğiz" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Azerbaycanlı bir gazetecinin iki ülke arasındaki münasebetlerin geleceğini nasıl gördüğüne yönelik bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Azerbaycan arasında siyasi, askeri, kültürel, ticari noktadaki gelişmelerin artarak devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4.2 milyar dolar olduğunu anımsatarak, bu miktarı 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, 2020'de 15 milyar doları yaklşan bir Türkiye-Azerbaycan ticaret hacmine ulaşacaklarını söyledi.

Türkiye ile Azerbaycan'ın müşterek olarak Balkanlar'da doğalgaz yatırımları yapabilme imkanı olduğunu, savunma sanayi, eğitim, kültür gibi pekçok alanda ortak adımların atılabileceğini ve bunların planlamalarının yapılacağını anlatan Erdoğan, başta dışişleri bakanları olmak üzere ilgili bakanların bugün çok verimli çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, "Tek millet olmanın yüklediği sorumluluk neyse bu sorumluluk içerisinde siyasi alanda da kararlarımızı beraber alabildiğimizi de ortaya dış politikada da tabi ki koyuyoruz, koyacağız" dedi.

İBRAHİM TATLISES İLK KEZ SAHNEYE ÇIKIYOR

Bir gazetecinin hafta sonu Diyarbakır programını hatırlatarak, Irak ile son dönemde hızlanan ziyaretlerin ilişkileri nasıl etkilediğini sorması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:

"Bu hafta sonu Diyarbakır'da tarihi bir süreci yaşayacağız. Cumartesi günü toplu açılışlar gerçekleştireceğiz, bunun yanında 300 aileyi evlendireceğiz. Bu 300 aileyi evlendirirken istedik ki bunu farklı şekilde gerçekleştirelim, Çözüm sürecine yönelik bir taçlandırma olsun. İlin ve bölgenin milletvekillerinin de davet edildiği, Sayın Barzani'nin davet edildiği ve onların da icabet edeceği... Dedik ki burada İbrahim Tatlıses gibi Şivan Perver gibi iki dostu da bir araya getirelim. İbrahim Bey, büyük bir felaketten sonra ilk defa sanatını orada icra edecek ve Şivan Perver ile birlikte orada bir düet yapma fırsatını bizlere verecekler. Bölgenin folklor gösterilerini izleyeceğiz.

Aynı zamanda Sayın Barzani ile orada siyasi görüşmelerimiz olacak. Kısa bir süre Neçirvan Barzani'nin bir ziyareti olmuştu, onlarla da görüşmelerimiz olmuştu, bu defa Mesut Bey ile de Diyarbakır'da bir görüşmemiz olacak, etkinliklerde beraber olacağız."

Erdoğan, 17 Kasım Pazar günü de Diyarbakır'ın Bismil, Ergani ilçelerinde toplu açılış törenlerine katılacağını, kendisine çok sayıda bakan ve milletvekilinin de eşlik edeceğini belirterek, "Hep birlikte Diyarbakır ilimizde Diyarbakır halkıyla kuçaklaşacağız. Bütün temennimiz, arzumuz çözüm sürecine yönelik bölge halkının barışına, dayanışmasına, birbirini sevmesine…. Hele hele bugün Muharrem 10 ve Muharrem'in 10'unda, Muharrem ayı içerisinde bunları yaşamak bizler için ayrıca bir mutluluk vesilesi olacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, son dönemde Türkiye-Irak ilişkilerinin karşılıklı üst düzey ziyaretlerle yeni bir sürece girdiğini vurgulayarak, Irak Parlamento Başkanı Usama El Nüceyfi'nin Türkiye, Dışişleri Bakan Ahmet Davutoğlu'nun Irak iadeiziyaretlerinin sürece katkı sağladığını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de yakın zamanda Irak'ı ziyaret edeceğini, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin de Türkiye'ye geleceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Burada kesintiye uğramış olan Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını yeniden başlatmış olacağız. Ardından benim bir iadeiziyaretim Irak'a olacak. Bölgedeki barışa bu ziyaretlerin çok önemli katkısı olacağına inanıyoruz ve yeni bir canlanma, yeni bir hareketlenmeyle bu süreci devam ettireceğiz" diye konuştu.

Erdoğan ve Aliyev, açıklamalarının ardından tokalaşarak gazetecileri poz verdi.

Ortak basın toplantısına Türkiye tarafından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ve Aliyev'den ortak açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN