Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül ve Aliyev'den karşılıklı 'nişan'

Köşk'te Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i ağırlayan Cumhurbaşkanı Gül, konuğuna 'Devlet Nişanı' tevcih etti. Aliyev de Gül'e 'Haydar Aliyev Nişanı' sundu

Giriş Tarihi: 13.11.2013
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, seçimlerden sonraki ilk ziyaretini yine Türkiye'ye gerçekleştirdi. Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından resmi törenle karşılanan Aliyev'e 'Devlet Nişanı' tevcih edildi. İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Gül'e, 'Haydar Aliyev Nişanı' verdi. Törende konuşan Gül, "Kapsamlı kalkınma hamlesi ve artan refah seviyesiyle Azerbaycan, kısa sürede gıpta edilen bir ülke haline gelmiştir" dedi. Aliyev de "Türkiye bizim için en yakın dost, kardeş, müttefik ülkedir" diye konuştu.

İŞGAL TOPRAKLARI...
Köşk'te düzenlenen resepsiyonun ardından Gül ve Aliyev genişletilmiş baş başa görüşme için toplantı salonuna geçti. Görüşmelerin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi. "9 Ekim'de gerçekleştirilen seçimlerde kardeşim İlham Aliyev 3'üncü kez Cumhurbaşkanı olmuştur. Kendisini tebrik ediyorum. Son 6 yıl içerisinde 7'nci kez cumhurbaşkanlığı ziyareti gerçekleşmektedir, iki ülke arasında. Yine bu ziyaret vesilesi ile Cumhurbaşkanı Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eşbaşkanlığında Türkiye-Azerbaycan yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinin 3'üncü toplantısı da yapılacaktır. Bölge meselesi olarak ve Azerbaycan'ın milli meselesi ve bizim de milli mesele olarak baktığımız Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve işgal altındaki topraklarının kurtarılması konularını gözden geçirdik. Bu konularda şüphesiz ki, Türkiye olarak en önem verdiğimiz meselelerden birisidir. İnanıyorum ki, eninde sonunda bir gün bu gerçekleşecektir."

'GÜCÜMÜZÜ ARTIRIYORSUNUZ'
İlham Aliyev ise "Türkiye ne kadar güçlü olursa Azerbaycan da o kadar güçlü olacaktır" dedi. Türkiye'nin Karabağ meselesinde her zaman Azerbaycan'ın yanında durduğunu hatırlatan Aliyev, "Türkiye bu meselede daima bizim yanımızdadır, adaletin yanındadır. Çünkü Azerbaycan'ın tanınmış toprakları Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. Bize karşı etnik temizlik siyaseti güdülmüştür. Elbette Türkiye'nin desteği gücümüzü daha da artırır" diye konuştu.

AliYev çifti onuruna yemek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, Çankaya Köşkü'nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Aliyeva Aliyev onuruna akşam yemeği verdi. Yemeğe Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan da katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül ve Aliyev'den karşılıklı 'nişan'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN