Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu bir dönüşüm olarak görülmeli'

Giriş Tarihi: 16.11.2013

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, dershanelere yönelik düzenlemenin amacının dönüşüm olduğunu belirterek "İstediğimiz, dershanelerin özel okullara dönüşmesidir" dedi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bizim yapmak istediğimiz, dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesidir" dedi. Bozdağ, İstanbul'daki programı sırasında dershanelerle ilgili soru üzerine konunun 3 yıldır gündemde olduğunu belirterek "Yani birden bire gündeme getirilmiş, birden bire adım atılan bir konu değil. Türkiye bunu tartışıyor" diye konuştu. Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim yapmak istediğimiz, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir. Özel okula dönüşünce de bunların desteklenmesi ve bazı öğrencilerin özel okullarda okuması halinde onlara destek sunulması, dershanelerde görev yapan öğretmenlerle alakalı tedbirler alınmasını içeren bir dizi yardımı da barındıran bir adım atıyoruz esasında.

'GİDEMEYEN DE VAR'
Bozdağ sözlerine şöyle devam etti: "Onun için bu bir dönüşüm projesi dersek daha iyi olur. Türkiye'nin her yerinde bugün özel okullar, özellikle büyük yerleşim yerlerinde var. Biz bu okulların artması ve özel eğitim veren kurumların çoğalmasından da memnuniyet duyarız. Esasında bu konuda atılacak adımlar bunu da güçlendirecektir." Türkiye'de dershaneye bütün öğrencilerin gittiğini söylemenin doğru olmayacağını kaydeden Bozdağ, "Dershaneye giden öğrenciler var, gidemeyenöğrenciler var. Şu anda oranları tam bilemiyorum ama üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dershaneye gitmiyor ama bir kısmı da dershaneden destek alıyor. Önümüzdeki süreç içinde bu alanda bir değişim ve dönüşüm yaşanacaktır. Bunu da hükümetimiz açıklamıştır. Bu çerçevede de çalışmalar yürümektedir" diye konuştu.

UZMANLAR: VATANDAŞIN ÖNÜNÜ AÇACAK
ÖSYM Başkanı Ali Demir: 2011'de MEB'le görüşüp müfredat uyumunun önemini vurguladık. O tarihten sonra sınavlarımızın müfredatla bire bir örtüşmesini sağladık. Hear geçen gün MEB müfredatıyla iç içe geçtiğimizde, dershanelerin etkisi biraz daha geri plana gelecektir
Doç. Dr. Sefer Güneş (Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi): Özel okullara teşvik ve dershanelerin kapatılması hükümetin Türkiye'yi 2023'e hazırlama projesidir. Kimseyi mağdur etmeden ve eğitimin kalitesini artırarak yapılacak değişiklikler, ülkemizin bölgesinde lider olmasını ve ekonomide istenilen seviyeye gelmesini sağlayacaktır.
Nurullah Dal (Türkiye Özel Okullar Birliği Başkan Yardımcısı): Hükümetin özel okullar için ortaya koyduğu teşvik sistemi yerinde bir karardır. Vatandaş kaliteli eğitim için çaba harcıyor. Bu vatandaşın önünü açacaktır. Hükümette yaptığı masrafın kat kat karşılığını alacaktır. Dershanelerin kapanmasına gelince, özel okullara öğrenci başına verilecek teşvikle vatandaşın dershaneye gitmesi ortadan kalkacak, dershanelere ihtiyaç kalmayacak. Ama önce teşvik ve okullardaki eğitim kalitesini artırmak gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu bir dönüşüm olarak görülmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN