Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Birbirimize mesafeli kalma lüksümüz yok'

Davutoğlu, "Türkiye ve ABD ortak kalmayı sürdürecek. İki ülkenin birbirine soğuk ya da mesafeli kalma lüksü yok. Suriye'de psikolojik savaşın mağduru olmayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 18.11.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün ABD'nin başkenti Washington'da yapacağı temaslar öncesinde Foreign Policy dergisi için makale kaleme aldı. ABD ile Ortadoğulu müttefiklerinin birbirlerinden giderek daha fazla ayrı düştüğü algısına katılmadığını belirten Davutoğlu makalesinde şunları söyledi: "Türkiye ve ABD uzun süredir yakın müttefik ve ileride de ortak kalmayı sürdürecek. Bugünün her zamankinden karmaşık ve değişken uluslararası ortamında, Suriye krizde ve Ortadoğu'nun büyük bölümü değişim halindeyken, ABD-Türkiye ilişkileri sürdürülebilir bir bölgesel ve küresel düzen için hayati önem taşımaya devam ediyor. Türkiye ve ABD arasındaki ortaklık, temel haklar ve demokratik normlara dair evrensel ilkeler üzerinde inşa edilmiş, değerler temelinde bir ortaklık. Arap Baharı gibi kriz zamanlarında Batı ile uyumluluk, dış politikamızın oluşumunda bu tür ortak değerlerin ne kadar derin yer kapladığının bir göstergesi. Bu nedenle Türkiye ve ABD'nin birbirine karşı soğuk ya da mesafeli kalma lüksü yok." Türkiye'nin Avrupa'nın geleceğini şekillendirmede daha yapıcı bir rol oynayabileceğine inandıklarını belirten Davutoğlu, NATO'nun Türkiye'nin güvenlik politikasının temel taşı olduğunu kaydetti. Obama'nın İran'la angajmanını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Davutoğlu bunu destekledikleri söyledi.

'MAĞDUR OLMAYACAĞIZ'
Suriye'deki savaşa da değinen Davutoğlu, şunları ifade etti: "Suriye'de, Esad'ın kimyasal silahlarının imhası doğru istikamette atılmış bir adım ama daha yapılması gerekenler var. Türkiye, politik bir geçişe erişilinceye ve zalim diktatörlüğün hakimiyeti sona erinceye kadar Suriye halkına destek verecek. Suriye halkının meşru direnişini terörizmin karanlık güçleriyle tanımlama noktasında sürdürülen nafile çabalara dayalı devam eden psikolojik savaşın mağduru olmayacağız."
AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Birbirimize mesafeli kalma lüksümüz yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN