Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddete karşı marş marş!..

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Jandarma Genel Komutanlığı, binlerce şiddet mağduru kadın için "şiddete karşı marş marş" sloganıyla Türkiye genelinde harekete geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile geçtiğimiz yıl İnsan Hakları dersi içerisinde bir konu olarak başlatılan "kadına yönelik şiddetle mücadele" eğitimleri yurt genelinde yaygınlaştırılacak.

20 BİN MAĞDUR KADIN
"Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi" çerçevesinde dün yapılan toplantıya, Aile Bakanı Fatma Şahin, AB Bakanı Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile birlikte Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük katıldı. Çalışmalarıyla ilgili verileri paylaşan Jandarma Genel Komutanlığı, Ocak-Ekim 2013 döneminde 20 bin 163 şiddet mağduru kadına yardım eli uzatıldığını açıkladı. Aynı dönemde 4 bin 145 kadın için koruma kararı alındığı, bu yıl ise AB destekli proje ile 2 bin subay, astsubay, uzman jandarma çavuş ile 10 bin er ve erbaşa şiddetle mücadele ve 'el kaldırmayın' eğitimi verileceği kaydedildi. Eğitimler sivil halka yönelik de olabilecek. Törende konuşan Org. Yörük "Kadının şiddete maruz kalması kabul edilemez bir suçtur. Bu konuda 'sıfır tolerans' anlayışıyla ilerleyeceğiz. Kadınlarımız çaresiz değildir" dedi.

İKİ KADIN KOMUTANDAN DERS
Jandarma Genel Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Birimi'nin başındaki ilk kadın Binbaşı Songül Yakut (sağda) ile yine Türkiye'nin ilk kadın karakol komutanı Üst Çavuş Şenay Haydar (en sağda), şiddetle mücadelenin Jandarmadaki simge isimleri haline geldiler. Törende Bakan Şahin'le de bir araya gelen iki kadın asker, eğitimlerin en önemli yanının zihinsel dönüşümün sağlanması olduğunu vurguladılar.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete karşı marş marş!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN