Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Gül, Ordu'da

Giriş Tarihi: 22.11.2013 22:23
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin hala Almanya, İtalya, Hollanda ve Fransa gibi olmadığını belirterek "Hala çok noksanlıklarımız var, her alanda. O zaman bizim daha çok çalışmamız gerekiyor. Daha çok istikrara, huzura ihtiyacımız var ki herkesten daha çok çalışarak aradaki mesafeleri kapatabilelim" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Belde Otel'de şehit aileleri, gaziler, kentin üst düzey kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamlarının da aralarında bulunduğu davetlilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Gül, salona girişinde şehit aileleri ve gazilerin oturduğu masaya giderek, konuklar adına ailelerle tokalaştı.

Ordu'yu Cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Gül, uzun yıllar boyunca Ordu'ya cumhurbaşkanı gelemediğini bildiği için kente daha önce gelmek istediğini ancak 2011'deki planın ertelenmek zorunda kaldığını anlattı.

Çarşamba Havalimanı'ndan karayoluyla Ordu'ya geldiğini hatırlatan Gül, yol boyunca kentteki gelişmeleri gördüğünü, kent merkezindeki ziyaretlerinde de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldığını aktardı. Ünye, Fatsa ve şehir merkezinde kendisine gösterilen sevgi için Ordululara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Gül, bunun kendi şahsında devlete ve millete bağlılığı, sevgiyi ifade ettiğini belirtti.

Ordu'nun, yeri geldiğinde vatanı, milleti için elinden gelen herşeyi yapan bir kent olduğuna işaret eden Gül, "Hepiniz adına selamladığın ve ellerini sıktığım şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz bunun en açık timsalidir" dedi.

Kentteki karşılıklı sevgi, muhabbet ve dayanışmayı görmekten mutlu olduğunu dile getiren Gül, demokrasiyle idare edilen ülkelerde çoğulculuğun esas olduğunu, farklı düşüncelerdeki insanların örgütlenerek düşüncelerini anlatabildiğini söyledi. Farklı düşüncelerdeki insanların, kentleri ve ülkeleri için bir araya gelmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, "Konuşabilmek, beraber hareket edebilmek ve karşılıklı saygıyı muhafaza edebilmek çok önemli. Bunu bu şehirde de görmekten büyük memnuniyet duydum. Hepinizi tebrik ederim. Bunu ne kadar devam ettirirseniz inanın ki bu ilde çok güzel gelişmeler olur ve devam eder. Seçim günü geldiğinde herkes kendi görüşüne göre, kime inanıyorsa onu destekler ama bir ülkede olduğu gibi bir ilde de istikrar, gelişmeyle ilgili dayanışma söz konusu olursa o zaman çok iyi şeyler olur" dedi.

"İstikrarsızlık içindeki dönemlerde herkes acı çekiyordu"

Türkiye'nin her yerinde büyük kalkınma hamleleri hayata geçirildiğini vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bunlar olurken her ilin de testisini doldurması gerekir. Unutmayın, istikrarsızlık içinde olduğumuz dönemlerde, enerjimizi kendi kendimize harcadığımız dönemlerde hepimiz, herkes acı çekiyordu ama nerede bir huzur olursa o zaman hep beraber iyiye gideriz.

Memleketimizde ilerlemeler, güzel şeyler oluyor ama bunu söylerken eksikliklerimizin de farkında olmamız lazım. Unutmayın hala Türkiye, bir Almanya, İtalya, Hollanda, Fransa gibi değil. Hala çok noksanlıklarımız var, her alanda. O zaman bizim daha çok çalışmamız gerekiyor. Daha çok istikrara, huzura ihtiyacımız var ki herkesten daha çok çalışarak aradaki mesafeleri kapatabilelim."

Avrupa'daki ekonomik krizin, en iyi üniversitelerden mezun insanların bile işsiz ve sokaklarda kalmasına neden olduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin kıymetinin bilinmesini istedi.

"Türkiye'nin temel bazı önemli meseleleri var. Bunları da özgüven içerisinde çözmemiz gerekir. Unutmayın ki bizim hedefimiz en gelişmiş demokrasilere, ülkelere ulaşmak ve onları geçmektir. Bunu yapabilecek bir ülkeyiz. Geçmişi çok parlak olan bir ülkeyiz. İnsanlık tarihine eserler kazandırmış bir milletiz" diye konuşan Cumhurbaşkanı Gül, böyle bir özgüven içerisinde hareket edilmesini, gelecek yılların bu şekilde değerlendirilmesini istedi.

"Ayrı ayrı telden çalanlar var"-
Türkiye'nin her ilinde artık üniversite olduğunu, büyük kamu imkanlarının üniversitelere aktarıldığını belirten Gül, "Ordu Üniversitesindeki binalarını alsak İstanbul'a götürsek İstanbul'a yakışır veya buranın fotoğrafını çekip de 'bunlar İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de' desek hiçkimse bunu garipsemez. Bunlarla ilgili hiçbir şeyden kaçınılmıyor. Ordu Üniversitesi de şehirle güzel bir dayanışma içerisinde, şehrin gelişmesine, kalkınmasına liderlik yapması gerekir. Bunlar ancak huzurlu ortam içinde olur" değerlendirmesinde bulundu.

Bazı illerde siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin "ayrı ayrı telden çaldığını" dile getiren Gül, "Bir araya gelemeyen, bir masa etrafında oturamayan bazı illerimizi görüyorum ve görüyorum ki su akarken onlar testilerini de dolduramıyorlar. Onun için burada gördüklerimden çok memnun oldum" diye konuştu.

Ülkenin ve kentlerin kıymetinin bilinmesini isteyen Gül, Ordu'yu "cennet gibi bir yer" diyerek tanımladı. Kayseri'de yeşilliğe hasret olduklarını söyleyen Gül, "Üç söğüt ağacı görsek bir suyun kenarında 'Ne kadar yeşilmiş' deriz. Sizler cennette yaşıyorsunuz. Bir tarafta deniz, yaylalar her zaman çok güzel buralar. Bunun kıymetini mutlaka bilmek lazım" dedi.

Ordu'nun değerli devlet adamları, siyasetçiler ve sanatçılar yetiştirmiş bir kent olduğuna vurgu yapan Gül, Ordu dışında yaşayan Orduluların da kentle irtibatının devam ettirilmesinin önemine dikkati çekti.

-"Gül düşünüp Ordu'yu Gülistan'a çevirdiniz"
Ordu Valisi Kenan Çiftçi de "771 bin Ordulu adına Cumhurbaşkanı Gül'e hoş geldiniz" dediğini belirterek başladığı konuşmasında, kentin denizi, yaylaları, fındığın başkenti olmasıyla, balı, kivisiyle adından ve ekonomisinden söz ettirdiğini, Türkiye'nin gelişmiş illerinin başında geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "aranızdaki birlik ve beraberliği sağlarsanız o ilde daima gelişme olur" sözlerini hatırlatan Çiftçi, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları, üniversite ve tüm Ordulularla çalışmalarını bu çerçevede sürdürdüklerini ifade etti.

Uzun yıllardır hayal edilen çevre yolları ve havalimanını yapımının başladığını kaydeden Çiftçi, Mevlana'nın "Gül düşün gülistan olursun, diken düşün dikenlik olursun" sözlerini anımsatarak, "Başta zat-ı aliniz ve hükümetimiz, gül düşünüp Ordu'yu gülistana çevirdiniz. İnşallah bizler de sizlerin yetki verdiği süre içerisinde bu gülistana çiçek dikmeye çalışacağız" diye konuştu.

Yemek, konuşmaların ardından basına kapalı devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Gül, Ordu'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN