Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahir Elçi: Barış yasası çıksın

"Genel affı bu toplum kaldırmaz" diyen Diyarbakır Baro Başkanı Elçi, "Ne af, ne pişmanlık. Çözüm barış yasası" dedi

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tarihi Diyarbakır çıkışının ardından gözler silahların toprağa gömülme aşamasında atılacak adımlara çevrildi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, "Genel affı bu toplum kaldırmaz. Pişmanlık yasaları dağdakileri dönüşe ikna etmez. Tek çıkış yolu, Toplumsal Barış Yasası" dedi. Çözümün hızlanması için aldığı inisiyatiflerle öne çıkan Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi, gelişmelerin bölgede umutları arttırdığına vurgu yapıp görüşlerini şöyle anlattı:
Başlatılan çözüm süreci umudu artırdı, toplum da 'artık bu sorunu çözün' diyor. Başbakan Erdoğan'ın "Dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak" şeklinde ortaya koyduğu vizyonun altının dolması gerekiyor. Barış ipinin bırakılmaması gerekiyor.
Doğrudan genel af olmayacağını biliyoruz. Süreci işletirken Türkiye toplumunun hassasiyetlerini, psikolojisini dikkate almak gerekiyor. Dağdan dönüşler için tabiî ki yasal düzenlemeler gerekiyor. Bunu da silahlı faaliyette yer alanlar ve almayanlar diye ayırmak gerekiyor. 2009 sonrası KCK operasyonlarında tutuklananlar arasında esnaftan gazeteciye kadar farklı kesimden insanlar yer alıyor. Bunların hepsi silahlı örgüt üyesi mi? 'Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemiş' olmaya yönelik TCK 220/6 tamamen kaldırılmalı. TCK, TMK'da örgüt üyeliğinin kriterleri netleşmediği sürece yargıdan çelişkili kararlar çıkmaya devam edecektir. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi yüksek yargı organları çözüme katkı sunmalı.
Çözüm sürecinin amacı silahı gündemden çıkarmak, toplumsal barış ortamı sağlamak. Zaman esaslı bir silahsızlanma süreci hazırlanabilir. Bu konuda Abdullah Öcalan'ın da açıklamaları var. Silahları bırakıp döndüklerinde bir altyapının hazırlanmış olması gerekiyor. TCK'nın 314 ve diğer maddeleri TMK kapsamında olduğu için cezalar katlanıyor. İnfazı da daha ağır oluyor. Silahı bırakacak örgüt üyelerine bir takvim verilmeli. Burada silahların bırakılması kilit nokta. Silahların nasıl teslim edileceği, prosedürü belirlenir. Belli bir süre içinde silahlı eylemlere katılmayanların dosyaları kapatılabilir

PİŞMANLIK ÇÖZMEZ

Pişmanlık yasasında düzenlemenin yararı olmaz, bu konuda yeni bir parantez açılmalı. Silahlı faaliyette yer alanla siyaset yapanı ayırmak gerekiyor. Eve dönüş altında pişmanlık yasası soruna çözüm için altyapı oluşturmaktan uzak. Bunun yararı olmaz, sadece oyalama olur. Bu konuda tereddüt edilmemeli, korkmadan adımlar atılmalı.
Genel af toplumda ciddi rahatsızlık yaratır. Bu kez Ergenekon, Balyoz'da yargılananlar da masaya gelir. Kürt sorunu ile Ergenekon aynı kefeye konmamalı. Biri darbe içerikli diğeri siyasi bir konu... Bugün bir af gündeme geldiğinde Ergenekon, Hizbullah vs. kapsayacak derseniz ciddi bir sorun. Bu dönemde öncelik KCK'lıların özgürlüklerine kavuşması olmalı.
Başbakan'ın çağrısının ardından demokrasiyi güçlendirecek adımlar atılacaksa bir toplumsal mutabakat yasası hazırlanmalı. Bunun adı "Barış Yasası" da olabilir. Sadece cezai hükümleri düzenleyen bir yasa olmamalı. Konunun hassasiyeti dikkate alınarak sürece zarar verecek tutum, davranıştan uzak durulmalı. Biz de hükümete Diyarbakır Barosu olarak her türlü katkıyı sunmaya hazırız.
Bu süreçte İmralı ile de yürütülen diyalog süreci kesintiye uğramadan devam ettirilmeli. Gelinen noktada bütün siyasi güçler, aktörler tarihi sorumluluk taşıyor. Hükümet gibi, BDP, DTK da tarihi bir misyon taşıyor. Yeni dönemde en büyük sınavı da yargı verecek. Demokratik adımlar da sürecin hızlanmasına katkı sunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahir Elçi: Barış yasası çıksın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN