Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bin yabancı engellendi

Suriye'ye savaşmak amacıyla giden yaklaşık 3 bin yabancının sınır kapılarından geçişlerine izin verilmediği ortaya çıktı. Söz konusu isimlere, gelen istihbarat bilgileri doğrultusunda 'tahdit' konuldu

Giriş Tarihi: 26.11.2013
İçişleri Bakanlığı verilerine göre Avrupa ve Arap dünyasından gelip Türkiye üzerinden Suriye'ye savaşmak için gittiği istihbaratıyla kapılara ve havalimanlarına gelen 3 bin yabancı hakkında tahdit (sınırlama) konularak geçişlerine izin verilmedi. Suriye'de iç savaşın başladığı tarihten günümüze kadar 500'e yakın Türk vatandaşı bu ülkeye savaşmak için gitmeye çalıştı. Edinilen bilgilere göre bu sürede 13 kişi Esad'a karşı Suriye'de savaşarak yaşamını yitirdi. Resmi olmayan rakamlara göre ise bu rakam 75 olarak gerçekleşti. Avrupa ve Arap ülkelerinden gelip Türkiye üzerinden Suriye'ye savaşmak için gittiği istihbaratıyla 3 bin yabancı hakkında tahdit konularak geçişlerine izin verilmedi. İçişleri Bakanlığı ülkelerin resmi bildirim ve istihbarat kanallarından gelen uyarılar üzerine yabancıların hareketine izin vermedi.

ALMANYA'DA TOPLANTI
Öte yandan kısa süre önce aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu İçişleri Bakanlığı heyeti Almanya'da mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Yabancıların Suriye'ye geçip savaşmak isteği bu ziyarette gündeme geldi. Alman yetkililer Türk tarafından kendilerine verdikleri listede bulunan isimlerin Suriye'ye geçiş yapmak için Türkiye'ye gelebileceklerini bunlara izin verilmemesini istedi. Ancak Türk tarafı bu isteğe çeşitli nedenlerle karşı çıktı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri görüştükleri muhataplarına Almanya'da Suriye'ye cihat anlayışıyla adam götürmek isteyen organize bir yapının olduğunu, önce bu yapının deşifre edilmesini önerdi. Türk tarafı ikinci olarak 'Bizden ülkeye almamızı istemiyorsunuz. Ancak bizden önce siz bu kişileri ülkenizden çıkarmayın' yanıtını verdi.

SINIRDA İKİ ARAÇ YANDI, İKİ YARALI
Genelkurmay Başkanlığı, Hatay Narlıca'da kaçakçılık yapan grup ile Suriyeli sığınmacıları geçirmeye çalışan kaçakçı gruplarına müdahalede bulunulduğunu bildirdi. Açıklamaya göre Suriye tarafından hudut hattına yaklaşan kaçakçı grup ile Türkiye tarafındaki kaçakçı grubun boş 120-130 kadar araçları ve gruplar halinde sınırın farklı noktalarında toplandıkları tespit edildi. Açılan ateşte, bir pikap ile bir kamyonet alev aldı. Kilis/ Gaziantep Şehit Mehmet Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde ise, beraberinde Suriyeli sığınmacıları geçirdiği değerlendirilen ve dur ihtarına uymayan beş motosiklete açılan uyarı ateşinde H.A.M. ve Suriye vatandaşı H.Ş. yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin yabancı engellendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN