Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan başkan adaylarını açıkladı

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında, 10 nı açıkladı.

Giriş Tarihi: 26.11.2013 11:50 Güncelleme Tarihi: 26.11.2013 18:31
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında, 5 il ile 5 büyükşehir belediye başkan adaylarını açıkladı. Erdoğan, merakla beklenen Ankara Büyükşehir Belediyesi için ile yola devam edeceklerini bildirdi. 1994 yılından bu yana 4 dönemdir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Melih Gökçek bir rekorla 5'inci kez aday gösterildi.

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 10 nın isimleri şöyle:

-Gümüşhane Belediye Başkan Adayı, AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Ercan Çimen: 1966 Gümüşhane doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Gümüşhane'de, yüksek öğrenimimi Anadolu Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde 1989 tamamladı.

-Bartın Belediye Başkan Adayı, Dr. Seyfettin Kalay. (Eski AK Parti Bartın milletvekili adayı): 1968'de Bartın'da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Nevşehir Devlet Hastanesi'nde uzman doktor olarak görev yaptı. Bir dönem Nevşehir Kırşehir Tabip Odası Başkanlığı ve Nevşehir Tabip Odası Onur Kurulu üyeliğinde bulundu. Bartın Devlet Hastanesi Başhekimlik görevini yürüttü.

-Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: 1974 tarihinde Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçe'sinde doğdu. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, makine bölümünden 1997 yılında mezun oldu. 2001 yılı Aralık ayında AK Parti Kahramanmaraş Merkez İlçe teşkilatının kurulması ile yönetim kurulu üyesi ve ardından Merkez İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 21 Haziran 2009 tarihinde yapılan AK Parti Kahramanmaraş 3. Olağan İl Kongresinde İl Başkanı seçildi.

-Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan: 1966 yılında Eskişehir'de doğan , Eskişehir Ticaret Odası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi.

-Kırşehir Belediye Başkan Adayı, mevcut Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci.

-Amasya Belediye Başkan Adayı, mevcut Belediye Başkanı Cafer Özdemir.

-Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı, mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Çoban.

-Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki.

-Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut Belediye Başkanı Tahir Akyürek.

-Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ise mevcut Belediye Başkanı Melih Gökçek.

BAŞBAKAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

Öğretmen Günü'nü kutluyorum. Öğretmenlerimizi hep baş tacı ettik. 407.469 öğretmen atadık.

1 Ocak'tan itibaren mesleğe yeni başlamış öğretmeniz 2 bin 81 lira alacak. İmkanlarımız arttıkça bunu da önce öğretmenlerimize yansıtacağız. 11 yılda öğretmenlere yaptığımız zam yüzde 373.

Trabzon'da 41 bin 61 kişilik bir stadın temelini attık. Bu tesisi 2 yıl içinde bitireceğiz.

Trabzon'da toplamda 593 milyon liralık eserin açılışını yaptık.


"TÜRKİYE'Yİ NORMALLEŞTİRİYORUZ"

Diyarbakır'daki tarihi buluşmanın ardından zihinleri bulandırmaya yönelik iftiralara başladılar. Trabzon da bizi bağrına basarak muhabbetini dile getirmiştir.

Biz çözüm sürecini sürpriz bir şekilde ilerleten bir parti değiliz. 2011'de parti programımızda bunları ortaya koyduk. Aziz milletimiz her seçimde oy vererek yaptıklarımızı onayladığını gösterdi. Eğer politikalarımızı yanlış bulsaydı bize daha güçlü destek vermezdi.

Biz CHP ve MHP'nin onyıllarca ektiği nifak tohumlarını temizlemenin derdindeyiz. Biz Türkiye'yi normalleştiriyoruz.

Onyıllarca red ederek, inkar ederek Türkiye iyi bir şey yapmış olabilir mi? Var olan siz görm��yorsunuz diye yok olup gitmez. sorun gizlice büyüdü ve bünyeyi sardı. Biz de geçici çözümlere sışınabilirdik.

Red, asimilasyon sorunu ortadan kalkmıştır. Bu meseleyi her ne pahasına çözme anlayışı içinde değiliz. Biz sorunu birliğimizi, kardeşliğimizi tutarak çözüyoruz. Anayasa ve kanunlar ne sınır çiziyorsa o sınırın içindeyiz. Bu milletin başını öne eğdirecek bir girşim olursa bunun karşısında ilk önce duracak olan şahsımdır, arkadaşlarımdır, AK Parti'dir, AK Parti iktidarıdır.


"SEVSİNLER SİZİN GİBİ MUHALEFETİ"

Kimse bize milliyetçilik dersi vermez. Türkiye haksızlığın karşısında mertçe, eğilmeden, bükülmeden duRabilen bir ülkedir.

Anamuhalefet partisi yurtdışına çıktığında ülkesini şikayet edip alay konusu oluyor. Yavru muhalefet ise hemen hemen hiç yurtdışına çıkmıyor.

Bunlar Sivas'ın ötesine geçemiyorlar. Bizim üzerimizde bölücü yaftası durmaz. Anamuhalefet Hakkari'de Türk bayrağı sallayamıyor. Yavru muhalefet Van depreminde Van'a gidemiyor.

Sevsinler sizin gibi muhalefeti, milleyetçiyi. Milliyetçilik Diyarbakır'da da, Trabzon'da da aynı gönül diliyle binlere konuşabilmektir.

Attığımız adımların milletin lehine olduğunu milletimiz kalp gözüyle görüyor. Milletimizle teorileri aşan bir iletişim şekli inşa ettik. Her işimizde şunu söyledik; niyet hayır, akıbet hayır.


"MISIR HALKININ YANINDA OLMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Mısır'daki elçimizi istenmeyen adam ettiler, biz de onların elçisini ilan ettik. Mısır'daki darbe yönetimi rahatsız diye, hakkı söylemekten, Mısır halkının yanında olmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Biz dilsiz şeytan olanlardan olmayacağız. Bu zalim darbe yönetimi gelir ve geçer ama biz Mısır halkının yanında olmaya devam edeceğiz.

Dünya, bir taraftan demokrasi diyecek aynı zaman darbe yönetimiyle iş yapacak. Hangi Batılı liderle bir araya geldiysek "Samimi değilsiniz, demokrasinin yanında durmuyorsunuz" diyorum.

İran'la ilgili önemli bir gelişmeye şahit olduk. Cenevre'de olumlu sonuçlar alınmaya başladı. Cenevre'de bir ilk adım atıldı ama bu bile umut verici. Biz daha en başından itibaren, İran'a yaptırım uygulanması yerine meselenin müzakereyle çözülmesini savunduk.


"TEZLERİMİZ DOĞRULANDI"

2010'da Tahran Deklerasyonu'na dışarıdan daha fazla içeride muhalefet karşı çıktı. Cenevre'de tezlerimiz doğrulandı. Biz dış politikada başkalarına göre değil ilkelerine göre tavır alan bir hükümetiz.

Zaman İran konusunda olduğu gibi Suriye ve Mısır konusunda da haklılığımızı ortaya çıkaracaktır.

Yeni bir anayasanın Türkiye için ihtiyaç olduğunu hep dile getirdik. tıpkı 1921'de olduğu gibi herkesi kucaklayan sivil bir anayasa yapmayı hedefledik. Darbeciler anayasa yapabiliyorsa siviller de yapabilir diyerek iyi niyetle davrandık ve umutlu olduk.

Statükocu partiler yeni anayasa çalışmalrını tıkadı. Şimdi çıkmış masadan kalkmayacağız diyorlar. Masadayken ne yaptınız ki? CHP, MHP, BDP o masada ne fayda olmasa ne fayda. Bugüne kadar uzlaşmadan yana olmadınız.

Yeni bir anayasa hedefinden vazgeçmiş değiliz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan başkan adaylarını açıkladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN