'Ülkemizi özüyle buluşturuyoruz'

Ankara, Kayseri, Konya, Kırşehir, Amasya ve Afyonkarahisar başkanları değişmedi. Bartın, Gümüşhane ve K.Maraş'a yeni aday gösterildi. Eskişehir adayı Karacan oldu

Giriş Tarihi: 27.11.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, merakla beklenen belediye başkan adaylarından 10'unu dünkü grup toplantısında açıkladı. Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki, Konya'da Tahir Akyürek, Kırşehir'de Yaşar Bahçeci, Amasya'da Cafer Özdemir, Afyonkarahisar'da Burhanettin Çoban'ı değiştirmezken, 3 ilde ise değişiklik yapıldı. Buna göre Gümüşhane'de İl Başkanı Ercan Çimen, Bartın'dan Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Seyfettin Kalay, Kahramanmaraş'ta İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç aday olurken, Eskişehir adayı Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan olarak gösterildi. Erdoğan grupta gündeme ilişkin şu mesajları verdi:
Diyarbakır'daki tarihi buluşmanın ardından Türkiye'deki normalleşmeden rahatsız olanlar, çeşitli iftiralarla hem süreci hem de zihinleri bulandırmak gayretine girdi. Bizim doğuda söylediklerimizi batıda, kuzeyde, güneyde söyleyemeyeceğimizi iddia ettiler. Geçmişte başta Trabzon olmak üzere her ilimiz bu iftiraya anında cevap verdi.
Kimse bize bölen diyemez. Biz CHP ve MHP'nin bu ülkeye on yıllar boyunca ektikleri nifak tohumlarını temizlemenin mücadelesi içindeyiz. Türkiye, sanal korkularıyla yüzleşmekten kaçınarak iyi bir şey yapmış olabilir mi? Sümenaltı yapmak sorunu yok etmedi.
Biz sorunu, bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi muhafaza ederek çözüyoruz. Sorunu kırmadan, dökmeden hassasiyetle çözüyoruz. Eğer bu milletin başını öne eğdirecek bir girişim olursa bunun karşısında ilk duracak olan önce şahsımdır, AK Parti'dir ve AK Parti Hükümeti'dir.
Kimse bize milliyetçilik dersi vermesin. Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağı, pasaportu, parası bizim dönemimizde daha fazla değer ifade etmiştir. Dünyanın her yerinde artık şu çok iyi biliniyor: Türkiye hakkı destekleyen, haksızlığın karşısında da mertçe durabilen bir ülkedir.
Anamuhalefet partisi lideri yurt dışına gittiğinde ülkesini şikâyet ediyor. Yavru muhalefet ise neredeyse hiç yurt dışına çıkmıyor. Hâlâ Sivas'ın ötesine geçemiyorlar.
Bunların zihinlerinde, masalardaki haritalarında ülkeyi nasıl böldüklerini milletim çok iyi görüyor. Anamuhalefet Hakkâri'ye, anlaşma yapıyor, yanına Türk bayrağı alıp gidemiyor. MHP, Van depreminde kalkıp da Van'a gidemiyor. Milliyetçilik Diyarbakır'da da Trabzon'da da on binlere hitap edebilmektir. Milliyetçilik kucaklaşmadır, helalleşmedir.

MISIR'LA ELÇİ KRİZİ

Mısırlı kardeşlerimize sahip çıkmamız, darbecileri ciddi şekilde rahatsız etti. Mısır'daki darbe yönetimi rahatsız olsa da bedeli ne olursa olsun, Mısır halkının yanında durmaya, hakkı söylemeye, Mısır'daki askeri darbeyi ve insanlık dramını dünyaya anlatmaya devam edeceğiz.
En başından itibaren İran'a yaptırım uygulamak yerine, müzakerelerin sürdürülmesini, meselenin diyalogla çözülmesini savunuyoruz. Bizim bu çabamız dışarıdan daha çok içeride muhalefet tarafından eleştiri konusu yapıldı. 'Türkiye İran ile aynı fotoğrafta yer alıyor' dediler. Cenevre'de Türkiye'nin haklılığı ortaya çıkıp tezleri kabul görmüştür.
Biz tıpkı 1921 yılında olduğu gibi herkesin diline, inancına, kimliğine saygı duyan sivil bir anayasa yapma arzusundaydık. Onlar hep orta sahada top çevirdiler. Bugüne kadar darbe çığırtkanlığı yapmış partilerden sivil anayasa yazmalarını beklemek, akıntıya kürek çekmekti ama biz yine de iyi niyetimizi muhafaza ettik. Meclis Başkanı, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu feshederek bu süreci sonlandırdı. Şimdi çıkmış, 'masadan kalkmayacağız' diyorlar. Masadayken ne yaptınız ki. CHP'nin üç üyesi sanki üç farklı partinin temsilcileri gibi birbirlerine düştüler. Tutanaklarda bütün konuşmaları var. Birbirleriyle vuruşuyorlar. Başkanı olmayan bir komisyon çalışması olabilir mi? Bu aşamadan sonra istedikleri kadar masada otursunlar. Komisyonu fesih noktasına getiren asla biz olmadık. Yeni anayasa hedefinden vazgeçmiş değiliz. Türkiye'nin ihtiyacı olan yeni anayasa için samimi şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

PASTIRMA ESPRİSİ

Melih Gökçek'in oğulları Osman ve Ahmet Gökçek'in de izlediği ve İzmir'den gelen partililerin, "İzmir'e Binali Yıldırım gerek" diye tempo tuttuğu grupta Erdoğan, Özhaseki ve Kayseri milletvekilleriyle fotoğraf çektirdikten sonra, Özhaseki'ye, "Elinde pastırmayla geleceksin zannettim" dediğini aktararak, diyaloğun devamını şöyle anlattı: "Özhaseki 'Bagajda. Yeni davalar kazanıyoruz' cevabını verdi. Sağolsun Kılıçdaroğlu paraları gönderiyor. Ben de stokluyorum. Vakti gelince gereğini yapacağız."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ülkemizi özüyle buluşturuyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN