Türk uçağından sevindirici haber

Bulgaristan'da Türk uçağı acil iniş yaptı.

Giriş Tarihi: 27.11.2013 17:09 Güncelleme Tarihi: 27.11.2013 20:57
Türkiye'ye getirilmek üzere yurtdışından satın alınan Cessna-182 tipi bir uçağın Bulgaristan hava sahasındayken radar ekranından kayboldu.
Oben Oğultarhan'ın ve bir ABD'li pilotun içinde olduğu çift motorlu uçak, Bulgaristan'da mecburi iniş yaptı. Pilotların sağ sağ oldukları öğrenildi.
ABD'den getirilen biri çift motorlu, diğer ikisi de Cessna 172 tipi tek motorlu 4 eğitim uçağı kötü hava şartlarına Bulgaristan'da yakalandı. Öğretmen Pilot Oben Oğultarhan ve bir ABD'li pilotun kullandığı çift motorlu uçak, Bulgaristan'da mecburi iniş yaptı. Arama kurtarma ekiplerinin ulaştığı pilotların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken, uçakta ağır hasar meydana geldi. Diğer uçaklardan biri Bulgaristan'da Plovdiv Meydanı'na mecburi iniş yaparken üçüncü uçak Çorlu'ya ulaştı

BULGARİSTAN HAVA SAHASINDA KAYBOLAN UÇAĞIN PİLOTU ÇORLU'DA

ABD'den Türk Hava Kurumu için satın alınan ve Türkiye'ye getirilmek üzere yola çıkarılan Piper PA-44 Seminole tipi çift motorlu eğitim uçağının Bulgaristan hava sahasındayken kötü hava şartları nedeniyle mecburi iniş yaptığı ve pilotun sağ olarak kurtulduğu öğrenildi. Uçak Çorlu Havalimanı'na iniş yaptı.

Acil inişin nedeni buzlanma

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri; Türk uçağının buzlanma nedeniyle Bulgaristan'da acil iniş yapmak zorunda kaldığını belirtti. Türk Hava Kurumu tarafından yapılan açıklamada da şu bilgiler verildi:

"THK Uçuş Akademisi tarafından ABD'den satın alınan 2 adet Piper eğitim uçağından bir adedi Türkiye'ye gelişi sırasında Bulgaristan hava sahası üzerinde oluşan olumsuz hava koşulları sebebiyle zorunlu iniş yaptı. Saat 15.00 sıralarında Filipe yakınlarına iniş takımları açık olarak emniyetli bir şekilde iniş yapan uçağımızda hafif hasar meydana gelirken, pilotumuzun sağlığında herhangi olumsuz bir durum söz konusu değildir. Konu Türk ve Bulgar Sivil havacılık otoriteleri tarafından yakından takip edilmektedir. Hafif hasarla atlatılan bu uçuş olayı sebebiyle bütün Türk sivil Havacılık camiasına geçmiş olsun der, yakın ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkürlerimizi sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk uçağından sevindirici haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN