Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Allahuekber Dağları'nın asil çobanı

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri, geçen temmuzda Sarıkamış şehitlerini anma amacıyla Erzurum Çimenli köyünden başlayarak Kars'ın Bardız kasabasına süren 65 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Ankara'dan katılan Veteriner Fidan Yüksek, Allahuekber Dağları'nda içinde telefon ve cüzdanının da bulunduğu çantasını kaybetti. Çantayı, 100 haneli Aşağıçamlı köyünde yaşayan çoban Umut Ateş (29) buldu. Sürüsünü bir günlüğüne kardeşine emanet eden Ateş, gittiği ilçeden çantayı sahibine kargoyla gönderdi. Çoban Ateş'in bu davranışından haberdar olan Prof. Dr. Sönmez, "Sana yardımda bulunmak istiyoruz" dedi.

'ÇOBAN UMUT'LA GÜÇLENDİK'
Sönmez'in teklifine Çoban Ateş'in yanıtı şöyle oldu: "Ben bir şey istemiyorum. Köyümüzün okuluna fotokopi makinesi verirseniz memnun olurum." Ateş'in bu 'asil' davranışı karşısında Şişli Rotary Kulübü ve Sarıkamış Dayanışma Gönüllüleri, yardım kampanyası düzenledi. Köy okuluna sadece fotokopi makinası değil, bilgisayar, binlerce kitap, kırtasiye malzemesi toplandı. Okula kablosuz internet bağlantısı sağlandı. Malzemeler önceki gün İstanbul'a davet edilen Çoban Ateş'e törenle teslim edildi. Prof. Dr. Sönmez, "Ülkede böyle insanların artması bizim en büyük hediyemiz olacaktır. 'Benim oyum ile çobanın oyu bir mi?' diyenlere bu davranış örnek olsun. Ülkede çoban Umut'lar var. Umut, hepimize örnek oldu. Onunla daha güçlendik" dedi.

LİSEDEN TERK

Dört yıl önce babasını kaybeden, annesi ve 5 kardeşine kol kanat geren Umut Ateş ise şunları söyledi: "Ben liseyi tamamlayamadım. Lise sondan terkim. Okuyamadığım için bunun sıkıntısını hep yaşadım. Okula yardım edilmesini istedim. Yardım eden, destek olan herkese çok teşekkür ediyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Allahuekber Dağları'nın asil çobanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN