Çarkın'dan derin itiraf

Giriş Tarihi: 28.11.2013 09:50 Güncelleme Tarihi: 28.11.2013 09:52

Eski özel harekatçı polis Ayhan Çarkın, Mehmet Ağar, Korkut Eken, İbrahim Şahin’in de sanık olduğu Abdulmecit Baskın cinayeti davasında “Ölüme giden yolculuğu benimle başlamıştır” dedi. Çarkın, gözaltına aldıkları Baskın’ın Gölbaşı’nda infaz edildiğini gördüklerini anlattı.

Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken'in de arasında bulunduğu 12 kişinin, Altındağ İlçe Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın'ın 1993'te öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşmasında konuşan eski özel harekatçı polis Ayhan Çarkın kan donduran itiraflarda bulundu. "Baskın'ın ölüme giden yolculuğu benimle beraber başlamıştır. İbrahim Şahin, bana ve Oğuz Yorulmaz'a 'Bu adamı alın, Daire Başkanlığına getirin' dedi" bilgisini veren Çarkın, Baskın'ı aldıktan sonra Ayhan Akça'lara teslim ettiklerini, daha sonra Baskın'ın infaz edildiğini söyledi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile eski Emniyet Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin katılmadı. Duruşmada tutuklu sanıklar eski özel harekâtçılar Ayhan Çarkın, Ziya Bandırmalıoğlu ve tutuksuz sanıklar emekli yarbay Korkut Eken, Ahmet Demirel, Seyfettin Lap, Ayhan Akça, Ercan Ersoy, Ayhan Özkan ve Uğur Şahin hazır bulundu.


DEVLET LİSTE HAZIRLAMIŞ, SUÇ MU?

Savunmasını yapan tutuklu sanık Bandırmalıoğlu suçlamaları reddederek "Ayhan Çarkın'ın ardından ayrıntılı savunma yapacağım" dedi. Ölüm listesinin sorulması üzerine de bilgisi olmadığını söyledi. Sanık avukatı Çağatay Sakaoğlu "Devlet liste hazırlamışsa bunun suçu nerede efendim?" diye sordu. Sanık Eken de hakkındaki suçlamaların hatırlatılması üzerine, sağ tarafında oturan Ayhan Çarkın'a dönerek, "Benim aleyhimde ifade vereceğini zannetmiyorum. Olmaması lazım" dedi. Eken, Baskın'ın öldürülmesiyle ilgili ilgisi ve bilgisi olmadığını söyledi. Sanıklardan Ayhan Çarkın, barodan istenen avukatı salona geldikten sonra savunmasını yaptı. Yaklaşık bir saat savunma yapan Çarkın, cezaevine girmeden önce madde kullandığını, psikolojisinin bozuk olduğunu ifade ederek, cezaevinde bulunduğu sürede "tertemiz" olduğunu ve olayları "daha net hatırladığını" kaydetti.


EMRİ İBRAHİM ŞAHİN VERDİ

"Baskın'ın ölüme giden yolculuğu benimle beraber başlamıştır" diyen Çarkın, İbrahim Şahin'in, kendisine ve ölen Özel Harekat Polisi Oğuz Yorulmaz'a "Bu adamı alın, Daire Başkanlığına getirin. Dağdaki PKK'lılara kimlik veriyor" dediğini aktardı. Baskın'ın sorgulandıktan sonra Siyasi Şube'ye teslim edileceğini ifade eden Çarkın, "Bana söylenen bu. Oğuz'la bir kişi daha vardı. Ercan (Ersoy) diyorum, ama tam hatırlamıyorum" dedi. Çarkın, "Ayhan Akça'lara adamı teslim ettik" dedi. Daha sonra Baskın'ın infaz edildiğini belirten Çarkın, "Ayhan Akça, Sait Yıldırım, Ahmet Sakarya, bir iki kişi daha vardı. İsim olarak şimdi hatırlamıyorum, olsa simaen hatırlarım. Biraz dolaştık Gölbaşı'na gittik İnfaz edildiğini gördük. Bu devletin, MGK'nın kararı var dediler. İster beğen ister beğenme dediler. Ölüm listesi var dediler" ifadelerini kullandı. Bunları anlatarak rahatladığını dile getiren Çarkın, "Rahatladım. Uyku uyuyabiliyorum. Yusuf Ekinci, Faik Candan, Behçet Cantürk öldürülmüştür. Ayhan Özkan'a soruyorum. Ayhan Efeoğlu'nu beraber gömmedik mi? O üstünde zıplarken ben fatiha okuyordum" ifadesini kullandı.


YÜREĞİN VARSA TUĞLAYI ÇEK

Savunmasında Mehmet Ağar hakkında da konuşan Çarkın şu ifadelere yer verdi: "Biz bu cezayı çekerken Mehmet Ağar da siyasi viplerde kahramanlık yapıyordu. Tuğlayı çekerse duvar yıkılırmış. Ben tuğlayı oynattım. Yüreği varsa o tuğlayı çeksin. Duvar yıkılırsa hangi şerefsiz, altında, kim kalacaksa kalsın." Savunması sırasında Korkut Eken ile Ayhan Çarkın arasında tartışma da yaşandı. Çarkın, Eken'e "Kayıp silahlar nerede? Hadi söyle Korkut Eken?" dedi. Eken, Çarkın'a "Seni alakadar eden bir durum yok. Bilmezsin de anlamazsın da" şeklinde cevap verdi.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarkın'dan derin itiraf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN