Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Densizlik yanıt bulmalı'

Kamer Genç'in Japon Milli Günü resepsiyonundaki davranışı infial yarattı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ "Kılıçdaroğlu'nun bu densizlik ve terbiyesizlik karşısında tavrını merak ediyorum" dedi

Giriş Tarihi: 28.11.2013
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, Japonya Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yönelik kullandığı saygısız ifadeler büyük tepki topladı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Yabancı ülke toprağı sayılan bir büyükelçilikte, yaşanan olayları asla tasvip etmiyorum. Bu tavır son derece saygısız ve yakışıksız. O kadar misafirin içinde herhangi bir vatandaşa karşı da böyle bir üslupla konuşulamaz. Uluorta, nezaketsiz, saygısız ve son derece yanlış bu davranışı kınıyorum.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: CHP'linin terbiyesiz ve densiz davranışı sadece Emine Erdoğan Hanımefendi'ye değil bütün kadınlarımıza yapılmış saygısızlık ve hakarettir. CHP Genel Başkanı'nın bu densizlik ve terbiyesizlik karşısında tavrını merak ediyorum, sessiz kalmak onaylamak anlamına gelecektir.
Enerji Bakanı Taner Yıldız: Kamer Genç'in milletvekili olması sarhoşluğunu, yaptığını makul hale getirmez. Hanımefendiden rica edilerek davet edildi. Emine Erdoğan olay hakkında 'Kendini düşük düşürdü' dedi. O kendi nezaketi. Bir kişi bedava içki buldu diye içip sarhoş halde bunu hangi sıfata, mesleğe sahip olursa olsun söyleyemez. Allah aşkına bu insan TBMM'ye yakışıyor mu?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin: (CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na) Aynı şey sizin eşinize yapılmış olsaydı, bir milletvekili bunu yapmış olsaydı, empati yapıp haddini bildirmez miydiniz? Bunu kendi kendine sormasını ve kendi vicdanında verdiği cevabın gereğini yapmasını ondan bekliyorum. Sayın Genç'i millet nasıl anacak?
İçişleri Bakanı Muammer Güler: Bir hanımefendi, başbakanın eşi olarak konuşma yapmış, hanımefendinin konuşmasını, o ortamda, o şekilde, o denli bir çıkışla sabote etmek asla tasvip edilmez.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: Bir yandan Türkiye'de medeniyetin, laikliğin, demokrasinin sözcüsü olduğunu vurgulayıp öte yandan kadın haklarına hiçbir saygı göstermeyen, insanlığa saygı göstermeyen, Meclis'te her gün kavga çıkararak ağız bozukluğuyla herkese hakaret eden bir zihniyetin CHP tarafından ne kadar korunacağını gerçekten merak ediyorum.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan: Meydana gelen olay hoş bir şey değil.
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: Kamer Genç sık sık ve herkese karşı bu saygısızlığı yapıyor. Yanlıştır, doğru bulmuyorum, kınıyorum.

SUÇ DUYURUSU HAZIRLIĞI
AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır ve kadın milletvekilleri düzenledikleri basın toplantısında, Genç'i kınayıp kadın örgütleri ve Tunceli halkını da benzer tepkiyi göstermeye davet etti. Satır CHP'nin disiplin kurullarını işletmesini beklediklerini belirterek "CHP'nin 'Benim terbiyesizim iyidir' ölçüsüyle mi hareket edeceğini, bu olayı nasıl değerlendireceğini göreceğiz" dedi. Savcılığa suç duyurusunda bulunup bulunmayacakları sorusuna ise Satır, "Çalışma yapılıyor. TBMM'nin şahsiyetini zedelediği ve bir devlet büyüğünün eşine yapıldığı için bu konuda işlem yapılabilir" yanıtını verdi.

CHP'DEN DE TEPKİ VAR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Kamer Genç'e, "Kimin konuşacağına elçilik karar verir. Müdahale doğru değil" diye tepki gösterdi. Toprak, "Emine Hanım konuşabilir, hangi sıfatla orada olduğu da davet edenin sorumluluğundadır. CHP olarak kimin nerede ne konuşacağına karışmayız" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç ise şu değerlendirmede bulundu: "Yaşanan tablo hoş, şık değildir. Ama Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir devlettir. Diktatörlük, hanedanlık, padişahlıkla yönetilmemektedir. CHP ne yapar? Zeyit Aslan'a AKP ne yaptıysa onu yapar. TBMM'nin ortasında en ağza alınmaz küfürleri edenler AKP'nin süzgecinde nasıl değelendirildi?"

GENEL KURUL KARIŞTI
Kamer Genç dün basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu. Toplantıya sayılı dakikalar kala ise basın toplantısını iptal ederek Genel Kurul çalışmalarına katıldı. Genç, "Sözlerime açıklık getirmek istiyorum" diye söz istedi. Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, "Böyle bir üslubumuz yok" yanıtı verirken AK Parti sıralarından "Otur yerine terbiyesiz adam" sesleri yükseldi. Bir süre yerinde oturan Genç tekrar söz isteyince Bahçekapılı bu kez oturuma ara verdi.

GENÇ: ÖZÜR DİLEMEM
Kamer Genç, resepsiyonda Başbakanlık korumalarının kendisine saldırdığını, ortada kadına şiddet olmadığını ifade ederek "Özür dilenecek bir şey yok. Temsil etme yetkisi hükümete ait. Devlet rencide ediliyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Densizlik yanıt bulmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN