İşte MGK kararıyla ilgili hukuki gerçekler

Taraf gazetesinin 2004 yılındaki MGK'yla ilgili yayınladığı provokatif haberle ilgili gerçekler bir bir ortaya çıkıyor. Anayasa'nın ve MGK Kanunu'nun ilgili maddeleri de her şeyi açıkça ortaya koyuyor.

Giriş Tarihi: 28.11.2013 17:27 Güncelleme Tarihi: 28.11.2013 18:00

Sabah.com.tr / Özel

Taraf gazetesi bugün yayınladığı haberle, Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla Gülen Cemaati'ne karşı operasyon yapıldığı izlenimi uyandırmaya çalıştı. Fakat Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği tarafından Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi için 26/08/2004 tarihinde gönderilen 481 sayılı MGK kararı hiçbir zaman Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmadığı ve herhangi bir bağlayıcı karar alınmadığı ortaya çıktı.

Başbakanlık tarafından herhangi bir işlem yapılmayan, hiçbir kuruma veya kişiye gönderilmeyen, konuyla ilgili herhangi bir talimat verilmeyen MGK kararı Başbakanlık danışmanı Yalçın Akdoğan'ın da açıkladığı gibi "yok hükmünde" kabul edildi.

Peki Anayasa ve MGK kanunun ilgili maddeleri, konu hakkında ne diyor? 2004 tarihli ve 481 sayılı MGK kararının hukuki bir sonuç doğurasının mümkün olmadığı, ilgili maddeler okunduğunda ortaya çıkıyor:

İşte o maddeler...

ANAYASA'DAKİ MGK MADDESİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI

2. Milli Güvenlik Kurulu
Madde 118 –
Millî Güvenlik Kurulu; Devletin millî güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili alınan tavsiye kararları ve gerekli koordinasyonun sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirir. Kurulun, Devletin varlığı ve bağımsızlığı, ülkenin bütünlüğü ve bölünmezliği, toplumun huzur ve güvenliğinin korunması hususunda alınmasını zorunlu gördüğü tedbirlere ait kararlar Bakanlar Kurulunca değerlendirilir.

MGK VE MGK GENEL SEKRETERLİĞİ KANUNU

MİLLİ GÜVENLİK KURULU VE MİLLİ GÜVENLİK KURULU
GENEL SEKRETERLİĞİ KANUNU


Madde 4 – Millî Güvenlik Kurulu, 2 nci maddede belirtilen millî güvenlik ve Devletin millî güvenlik siyasetine ilişkin tanımlar çerçevesinde Devletin millî güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili konularda tavsiye kararları alır ve gerekli koordinasyonun sağlanması için görüş tespit eder; bu tavsiye kararlarını ve görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirir ve kanunlarla verilen görevleri yerine getirir. Başbakan, Millî Güvenlik Kurulunun tavsiye kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kuruluna sunulması ve Bakanlar Kurulunda kabulü halinde bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyonu ve izlenmesi için bir Başbakan yardımcısını görevlendirebilir.

Madde 7 – Kurul, kararlarını çoğunlukla alır. Eşitlik halinde Kurul Başkanının bulunduğu taraf çoğunluğu sağlamış sayılır.
Kurul kararları, Cumhurbaşkanına ve Bakanlar Kurulunda görüşülmek üzere Başbakanlığa, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği tarafından gönderilir.

Kararların Bakanlar Kurulunda görüşülmesi
Madde 8 –
Milli Güvenlik Kurulu kararları, Başbakan tarafından Bakanlar Kurulu gündemine öncelikle alınmak suretiyle görüşülür ve gerekli kararlar alınır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte MGK kararıyla ilgili hukuki gerçekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN