Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de hüzün Dubai'de coşku

EXPO 2020'yi Dubai'ye kaptıran İzmir'de "Galiptir bu yolda mağlup" havası var. Dubai'de ise coşku tavana vurdu

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Dünyanın en büyük organizasyonları arasında gösterilen EXPO 2020'yi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentine kaptıran İzmir'de tam anlamıyla bir hüzün yaşanıyor. Kentin önümüzdeki 30 yıllık kaderini etkileyeceğine inanılan, organizasyonun kaybedilmesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Şimdi merak konusu ise, EXPO alanı olarak ilan edilen İnciraltı bölgesinin geleceği oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, planların aynen devam edeceğini, üzerinde yapılacak tartışmaların ardından bölgenin geleceğinin netleşeceğine yönelik açıklamaları dikkat çekti. Kocaoğlu, bölgenin sağlık turizmi için kullanılacağını da belirtti. İzmirliler, rağmen, "Galiptir bu yolda mağlup" diyerek, süreçte İzmir'in tanıtımının yapılmasının da önemli olduğuna dikkat çekti.

PARAYA KARŞI KAYBETTİK

EXPO 2020 Yürütme Komitesi Üyesi Geza Dologh, "Paraya karşı kaybettik. Dubai, sabah sunumunda katılacak ülkelerden para almayacaklarını ve pavyonların yapımı için 1.5 milyar dolar kaynak ayırdıklarını bildirerek son darbeyi vurdu. Ben 30 ülkeye gittim ve hem Türkiye'yi hem de İzmir'i tanıttım. Diğer arkadaşlarımda öyle" diye konuştu. Yürütme Komitesi Üyesi Mustafa Özkara da "Beklentimiz bu değildi. Çünkü bize yazılan destek mektupları bile aldığımız oydan fazlaydı. Aldığımız oyun yarısından fazlası Afrika ülkelerinin oyu. Sonuçta mağlup olduk. Karşı taraf daha iyi çalışmış. Bel altı, bel üstü her türlü olay yaşandı. Ama bunları mazeret olarak göstermenin yanlış olduğunu düşünüyorum" dedi. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise şunları söyledi: "Sanırım yaşadığım hisleri en iyi anlatan cümle, 'galiptir bu yolda mağlup.' Geride kalan 2.5 yıllık zamanda, oy kullanacak 167 ülkenin 161'i tek tek ziyaret edildi. Kentimiz, çok uzun zamandır olmadığı kadar yoğun bir şekilde dünya gündemine geldi. İzmirliler olarak, kazanmayı hak edecek enerjiyi ortaya koyduk."

DUBAİ'DE BAYRAM HAVASI

EXPO 2020 yarışını kazanan Dubai'de ise bayram havası yaşandı. Oylama sonuçlarının açıklandığı önceki gün akşam saatlerinde ise dünyanın en yüksek kulesi Burç Halife'de havai fişek gösterilerinin yapıldığı ülkede, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid El Maktum, tüm eğitim kurumlarının perşembe günü tatil edildiğini açıkladı. Her beş yılda bir yapılan Expo fuarı böylece ilk defa bir Ortadoğu kentinde düzenlenecek. Dubai'nin organizasyon için 6.5 milyar euroluk fon ayıracağı belirtiliyor. Ülkeye 25 milyon ziyaretçinin gelmesi ve bunun ekonomiye 17.7 milyar dolarlık katma değer sağlaması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de hüzün Dubai'de coşku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN