Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e suç duyurusu

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, CHP Tunceli Milletvekili hakkında, Japonya Milli Günü'ndeki söz ve eylemleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Emine Erdoğan'ın avukatlarının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, şu ifadeler yer aldı:
TEMSİL YETKİSİ: Japonya Ankara Büyükelçiliği Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlığa müracaat ederek, Başbakan Erdoğan'ın eşinin de Milli Güne katılmasından çok mutluluk duyacaklarını bildirdi. Diplomaside görevi sona ermiş üst düzey devlet/kamu yöneticileri veya görevde olan Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın eşlerinin temsili de söz konusudur. Bu uluslararası ilişkilerde sıkça rastlanan bir durumdur.
SKANDAL: Şüpheli, seçkin ve saygın topluluk önünde, müvekkilenin şahsını hedef alarak, tüm görgü, nezaket, terbiye kuralları dışına çıkıp, büyük bir skandalın yaşanmasına ve insanların huzurunun bozulmasına sebep olmuştur.
KASITLI HAREKET: Genç, bu hakareti, Emine Erdoğan'ın onurunu kırmak, onu küçük düşürmek, rencide etmek, şeref ve saygınlığına saldırmak ve aşağılamak için yapmıştır. 'Siz' yerine 'sen' denilmesinin hakaret olarak algılandığı saygın bir topluluk huzurunda, koruma polislerine bağırıp çağırarak iteklemesi, kürsüye doğru yürümeye çalışması, davranışlarındaki aşırılık ve kontrolsüzlük, müvekkileye karşı doğrudan hakaret kastının somut tezahürleridir. Şüpheli kasıtlı olarak hakaret ve küçük düşürme amaçlı davranışta bulunmuştur.
SÖVME FİİLİ: Genç'in bu beyan ve davranışları, 'sövme' suretiyle hakaret suçunu içerir. Şüphelinin, 'Emine Hanım, sen hangi sıfatla burada konuşma yapıyorsun' beyanı ve bu beyandan sonra davranışlarındaki amaç, doğrudan kişiliğe, onur, şeref ve saygınlığa yönelik rencide amaçlı sövme fiilidir. Şüphelinin kasıtlı ve rencide etme amaçlı bu söz ve davranışları hiç şüphesiz ki sövmek suretiyle hakaret suçunu teşkil etmektedir.
Genç: Yok etmek istiyorlar
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında iktidar partisinin yolsuzluklarını ortaya çıkardığı için yok edilmeye çalışıldığını öne sürdü. "İktidarın yolsuzluklarını ortaya çıkarmaya devam edeceğim" diyen Genç, engellemelere rağmen bu mücadelesini sürdüreceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamer Genç'e suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN