Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershaneler için son tarih 2015

Giriş Tarihi: 3.12.2013

Başbakan Yardımcısı Arınç, dershanelerin dönüşümü konusundaki düzenlemeyi ocak ayında Meclis'e sevk edeceklerini, düzenlemenin arkasında duracaklarını söyledi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun 7,5 saat süren toplantısının ardından açıklamalarda bulundu:
Dershanelere bugünkü eğitim sisteminde ihtiyaç kalmadığını düşünüyoruz. Ancak dershane dönüşümünü özendirerek yapabiliriz, zorlayarak baskı uygulayarak değil. Bunun hukuktaki adı dönüşüm projesidir. Kimse bu dönüşümü dershanelere karşı husumet gibi algılamasın.
Dershanelerin sadece yüzde 22'si hizmet hareketine ait. "Kapatılıyor, yandık, bittik öldük" diyenlerin oranı sadece bu kadar. Diğerleriyle yapılan görüşmelerde bu konuda bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.
Dershanelerin fonksiyonlarını giderek yitirdiğini, ikinci hamle olarak bunların okullaşma hamlesinin başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Buna karşı adeta tehdit noktasına gelen başka birtakım çıkmalarla hükümet aleyhtarına dönüşen, güç gösterisi haline gelen davranışları yadırgadığımızı söylemek istiyorum. Yapmak istemediğimizi, hatta aklımızın ucundan geçmeyen şeyleri bizimle kavga haline dönüştürmek doğru değil.
Bu mesele halledilecektir. Taslak son şeklini alacak ve ocak ayında Meclis gündeminin uygun olması halinde sevk edeceğiz. Bu yasanın arkasında duracağız. Ocak ayında elbette öğrenci alabilirler. Bunları sınavlara hazırlayabilirler. Çünkü üniversite sınavlarında bir değişiklik olmadı.
Dönüşümün sağlıklı olabilmesi için iki yıllık süre öngörüyoruz. Yani Eylül 2015'e kadar dershanelere süre tanıyacağız. Belki 20 maddelik 5580 Sayılı Kanun içinde düşünüyoruz.
(HADİS ÖRNEĞİ) Ebu Hureyre'den nakledildiğine göre, Resulullah "Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde yerinde oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın." Şimdi tam bir fitne zamanıdır. Bu fitneyi çıkaran, büyütmek isteyen, bu ateşin içinden zararlı sonuçlar çıkarmak isteyenler için böyle bir hadisi şerif okumak istedim. Allah rızası için fitnenin aleti olmayalım. Yapılan yayınlara baktığımda okumakta ve dinlemekte zorlanıyorum. Bu yetmiyormuş gibi başka başka yerlerden 10 yıl önceki şeyleri çıkartmak suretiyle 'bunlar da varmış' diyerek, fitneyi büyütmenin faydası yok.
Eleştirilerinin, hakaretlerinin dozunu artıranlara söylüyorum ki dershaneler sadece siz değilsiniz. Böyle bir karşı karşıya gelmekten Allah bizi muhafaza etsin.
(MGK KARARI) Bir gazete, daha önce de bu konulara mahir olduğunu bildiğimiz bir gazeteci 2004'e ait bir MGK kararını yayınladı. TCK'nın 327, 328, 329, MİT Kanunu 27, Basın Kanunu'nun 3. maddesi, RTÜK Kanunu'nun 7. maddesi ve diğer maddelerinde gizlilik içinde kalması gereken maddelerin yayını halinde bir ceza tedbiri öngörülmüş. Bunların açıklanması yayınlanması yasak. Bunu savcılarımız düşünsünler. Bu konuda bir teşebbüsün içinde değiliz.
(YEREL SEÇİM ADAYI BAKANLAR) Sayın Başbakan, belediye başkanlığına aday olan arkadaşlarımızın görevini bırakmasını istiyor. Aralık sonuna kadar bir kabine revizyonu yapılabilir. Arkadaşlarımızın kampanyalarını bu sıfatla yürütmeleri mümkün değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershaneler için son tarih 2015
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN