Eğlenceli Anayasa tartışmaları

Giriş Tarihi: 3.12.2013

Uzlaşma Komisyonu'nun 2,5 yıl süren Anayasa çalışmalarının tutanakları açıklandı. Tutanaklarda, evlilikten, etnisiteye kadar pek çok konuda renkli tartışmalar yaşandı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığını bıraktığı ve fiilen sona eren Uzlaşma Komisyonu'nun 2,5 yıl süren ve basına kapalı gerçekleştirilen toplantılarının tutanakları Komisyon üyelerine dağıtıldı. Tutanaklarda, "Köpekle evlenen olur mu" tartışmasından "Türklük genel bir tanım mı yoksa etnisite ifadesi mi" gibi ciddi konulara kadar pek çok tartışma yer alıyor. Tutanaklara yansıyan renkli tartışmalardan bazıları şöyle:

KÖPEKLE EVLENİLİR Mİ?

-SÜHEYL BATUM (Eskişehir-CHP) -Kadını madını boşver, "Herkes evlenme hakkına sahiptir" desek.
-FARUK BAL (Konya-MHP) - İngiltere'de, The Sun gazetesinde 1988'de bir haber çıktı, bir erkek evindeki köpeğiyle evlendi.
-BATUM : Yok ya.

ERKEK ERKEĞE Mİ EVLENECEK?

-MEHMET ALİ ŞAHİN (Karabük- AK Parti): Yani erkek erkeğe, kadın kadına evlenmez. Bir bileyim ya..., Neyi kastettiğimizi bilelim kardeşim ya.
-RIZA TÜRMEN (İzmir-CHP) - İnsanların doğuştan sahip oldukları cinsiyet dışında birtakım cinsel yönelimleri de olabilir. Yani herkesin ille de heteroseksüel olması da şart değildir.
-ŞAHİN: Bir dakika... Rıza Bey, yani illa erkek, illa kadın olması şart değil mi demek istiyorsunuz?

TÜRKLÜĞE HEVESLİLER

-ŞENTOP: İsmet İnönü'nün hazırlamış olduğu Şark Raporu'nda -daha çok bu Doğu Anadolu'da- şöyle bir ifade var: "Burada yaşayan Kürtler Türk olmaya çok hevesliler" diyor.
-ALTAN TAN: (BDP-Diyarbakır): O, Bitlis için söylüyor, bir de Mardin ve Midyat için.
-ŞENTOP: Ağrı, Kars bölgesinde yaptığı şeyde de var.
-TAN: "Türklüğe hevesli" diyor. Hâlen de öyleler bunlar, hâlen de Türklüğe heveslidirler, kişilik problemleri var çünkü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğlenceli Anayasa tartışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN