Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Toplumsal irade kan denizini aşacak'

açıklayan Bostancı, "Bu millet artık kan istemiyor. İnsanlar artık genç bedenler için mezar kazmak istemiyor. 30 yıllık acıların oluşturduğu kan denizini aşmak kolay değil, ama aşacağız" dedi

Giriş Tarihi: 3.12.2013
TBMM Çözüm Süreci Değerlendirme Komisyonu Başkanı , 450 sayfalık raporu açıklarken, "Toplumsal irade kan denizini aşacak" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın süreçte "eşsiz bir rol üstlendiğini" belirten Bostancı, Muş'ta üniversitenin ağaç dikme töreninde dikilen çam ağacına toprak atarken, "Çok şükür, şimdi bir cenazeye değil ağaca toprak atıyorum" dediğini aktardı. AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, komisyon üyesi milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında şu mesajları verdi:
TOPLUMSAL İRADE VAR: Biz 30 yıllık sürecin kanlı mağdurlarını, milleti dinledik. Türkiye'de kapılar çaldığında ölmüş evlatlarının geleceği ümidiyle kapıya yönelen birçok anne var. Ama biliyorlar çocukları gelmeyecek. İşte çözüm süreci, kapılar çaldığında bütün çocuklar eve gelebilsin, bundan sonra evlere ateş düşmesin diyedir. Bu sürecin arkasında doğrudan toplumun iradesi, en çok da acı çeken insanların iradesi var.
BAŞBAKAN'IN ROLÜ BÜYÜK: Türkiye değişti. Devletin milletinden, milletin devletine geçti. Devlet milleti tanımlardı, şimdi millet devleti tanımlıyor. Doğru olanı budur. AK Parti'yi teşekkül ettiren toplumsal iradenin ve Sayın Başbakan'ın bu dönüşümde oynadığı eşsiz rol, her türlü değerlendirmenin üzerindedir.
BARIŞ KANDAN HAYIRLIDIR: Barış, kanın dökülmemesi ve her türlü çatışmadan daha iyidir, daha hayırlıdır. Elbette her konuda anlaşamazdık ama şu konuda mutabıkız; çözüm süreci mutlak surette, her türlü gölgeleme girişimlerine, kışkırtıcılığa, meydan okumaya rağmen mutlak surette yürütülmesi gereken bir süreçtir. Bu millet artık kan istemiyor. Kim ve siyasi görüşü ne olursa olsun, insanlar artık genç bedenler için mezar kazmak istemiyor.
MEZARA DEĞİL AĞACA TOPRAK ATIYORUZ: (Bir iki hafta önce gittiği Muş'ta üniversitenin ağaç dikme töreninde, kürekle yeni dikilen çamın altına toprak atarken, şehit cenazelerinde aynı küreklerle toprak atılan anların aklına geldiğini belirterek) Çok şükür; şimdi bir cenazeye değil ağaca toprak atıyorum.
O KAN DENİZİ BİR DUVAR: Bu adım adım giden bir süreçtir ve süreç ilerlemelidir. 30 yıllık süreç yaşanan acı; acıları ve dili kendine has, arada o kan denizinin bir duvar gibi yükseldiği kamuoyları oluşturdu. O kandan denizi aşmak kolay bir iş değil ama aşacağız inşallah. Yaptığımız çalışmalar, o kan denizinin aşılacağını bize gösteriyor.

ASİMİLASYON YAKLAŞIMI VAR

Bostancı, "90 yıllık arşiv çalışmasından bahsediliyor. Asimilasyona yönelik bir şeyler gördünüz mü?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Türkiye ulus devlet olarak kuruldu. Kürtlere yönelik bir asimilasyon yaklaşımı, baskı, sürgün yaklaşımı vardı. Dersim olayı malum." Bostancı "Genel af tartışmasıyla ilgili ise "Vakti gelmemiş sözler etmek siyasette uygun değildir" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Toplumsal irade kan denizini aşacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN