Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da yedeğin yedeği var, su sıkıntısı yok

Orman ve Su İşleri Bakanı , 'daki barajların su seviyesinin düşük olmasını mevsim şartlarına bağlayarak, endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 4.12.2013 16:21
Eroğlu, "Bizim 'da, yedeğin yedeği var. Istranca'ya baraj inşa ettik. Biliyorsunuz Melen sistemini bağladık. Büyük Melen, 180 kilometre mesafeden İstanbul'a akıyor. Dolayısıyla İstanbul'da herhangi bir sıkıntı yok, şu anda.' dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde imza törenine katılan Bakan Eroğlu, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Eroğlu, İstanbul'daki barajların son yılların en düşük seviyesinde olduğu yönündeki haberleri değerlendirdi. Özellikle ekim ve kasımın barajlardaki su seviyesinin en düşük olduğu aylar olduğuna işaret eden Eroğlu, artık yağışların gelmeye başlayacağını belirterek, 'Siz barajlardaki su seviyesine bakmayın. Bizim İstanbul'da yedeğin yedeği var. Istranca'ya baraj inşa ettik. Biliyorsunuz Melen sistemini bağladık. Büyük Melen 180 kilometre mesafeden İstanbul'a akıyor. Sadece İstanbul'un Anadolu yakasına değil, boğazın altından ilk kez tünel inşa ettik. Dolayısıyla İstanbul'da herhangi bir sıkıntı yok, şuanda.' diye konuştu.


MELEN YEDEK OLACAK


Eroğlu, 2071'e kadar 'sıkıntı olmasın' diye Melen Barajı'nı inşa edeceklerini, yakında temelini atacaklarını söyledi. Eroğlu, Melen'de suyu biriktirmek istediklerini belirterek, kuraklık olduğu dönemlerde bu suyu kullanmayı hedeflediklerini ifade etti.


"İZMİR SUSUZLUKTAN KIRILACAKKEN, GÖRDES'İ İNŞA ETTİK"


Diğer büyükşehirlerdeki barajlarla ilgili de bilgi veren Eroğlu, İzmir'in susuzluktan kırılacağı bir dönemde Başbakan'ın talimat verdiğini ve hızlı bir şekilde Gördes Barajı'nı inşa ettiklerini belirtti. Ankara'da da şuan itibari ile 2030 ile 2035 yılına kadar suyunun olduğunu kaydeden Eroğlu, daha uzun yıllar için Gerede'den Ankara'ya su getireceklerini dile getirdi.


"HİÇBİR ŞEHRİN SU SORUNU YOKTUR"


Aşağı yukarı bütün şehirlerde barajlar ve modern içme suyu tesisleri inşa ettiklerini hatırlatan Eroğlu, şu anda hiçbir şehirde su sorunu olmadığını bildirdi. Eroğlu, yine Şanlıurfa, Mardin Kızıltepe ve Yozgat gibi şehirlerin su sorununu çözdüklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da yedeğin yedeği var, su sıkıntısı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN