Cenevre-2 işbirliği

Giriş Tarihi: 5.12.2013

Erdoğan ile Katar'ın yeni Emiri Şeyh El-Thani, Suriyeli muhaliflerin Cenevre-2 toplantısına tek çatı altında gitmesi için ortak hareket etme kararı aldı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Katar'ın başkenti 'ya düzenlediği günü birlik ziyaretinde ana gündem maddesi oldu. Erdoğan'ın, Katar'ın yeni Emiri Şeyh Tamim bin Khalife bin Thani ile yaptığı görüşmede, Suriyeli muhaliflerin Cenevre'ye tek çatı altında derli toplu gitmesi ve muhalefetin taleplerinin güçlü bir şekilde dile getirilmesi için ortak hareket etme mutabakatı çıktı.

KATAR'LA ORTAK POLİTİKA

Katar Emiri El-Thani, babası döneminde iki ülke arasında gerçekleşen güçlü işbirliğinin kendi döneminde de süreceğini, Türkiye ile her alanda ortak politika izlemeye önem verdiklerini belirtti. İki ülkenin özellikle Suriye ve Mısır konusunda aynı politikayı izlediğini vurgulayan Emir, bu işbirliğini daha da ileri götürme konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Erdoğan özellikle Suriye ve Mısır konularında izlenecek adımları gündeme getirirken, Suriye konusunda Cenevre-2 toplantısında muhaliflerin güçlü bir şekilde masaya oturması gerektiğini ifade etti. Muhaliflerin 22 Ocak'ta yapılacak Cenevre-2 toplantısı için önce bir araya gelmeleri ve toplantıya tüm muhalefeti temsil eden tek bir yapı ile katılmaları sağlanacak. İki ülke Cenevre-2 toplantısı boyunca muhaliflerin taleplerinin kabul görmesi için diplomasi yürütecek. Erdoğan daha sonra Doha'daki yeni büyükelçilik binasının açılışını yaparken, Katar ile Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası konularda örtüşen düşüncelere sahip olduğunu söyledi. Erdoğan şöyle dedi: "Bölgemizin barış havzası olması için elimizden gelen bütün gayreti Katar ile birlikte gösteriyoruz. Katar'daki Türk şirketlerinin sadece 35'inin üstlendiği projeler 12 milyar dolara ulaşmıştır. En kısa zamanda burada Yunus Emre Kültür Merkezi kurmayı düşünüyoruz. Burayı ikinci bir eviniz olarak görebilirsiniz. Çünkü barışın işaretçisi olarak kurulmaktadır." Erdoğan, Ankara'daki eski Meclis binasını andıran mimariyle yapılan Türk Büyükelçiliği binası için de "Arzu ettiğimiz mimaride inşa edilmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi. Erdoğan, eski Katar Emiri Şeyh Hamad ile de görüştü. Erdoğan, resmi temaslarını tamamladıktan sonra dün akşam İstanbul'a döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenevre-2 işbirliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN