Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtçe propaganda bir dahaki seçime

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 30 Mart'taki yerel seçimler ve öncesinde uygulanacak olan kuralları belirledi. YSK'nın belirlediği kurallar içinde siyasi partilerin propagandalarını Türkçe yapacakları belirtildi. Demokratikleşme paketiyle önü açılan Kürtçe propaganda, Anayasa'nın 67'nci maddesine göre bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmayacağı için, paket yasalaşsa bile yerel seçimlerde uygulanamayacak. Diğer yasaklar şöyle:
Vatandaşların elektronik posta adreslerine, taşınabilir ya da sabit telefonlarına görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Sadece parti üyelerine gönderebilecekler.
Seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak'tan, 29 Mart'a kadar sürecek açık yerlerde yapılacak propagandaya ilişkin kararlara göre, seçim zamanında, genel yollar üzerinde, mabetlerde, okullarda, kışla, karargah, ordugah gibi askeri binalarda, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarınca belirlenecek meydanlarda toplu ve sözlü propaganda yapılamayacak.
1 Ocak'tan itibaren seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, katıldıkları seçim çevrelerinde seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçim büroları açabilecekler. Büroları, saat 09.00'dan 23.00'e kadar açık kalabilecek.
Partiler ve bağımsız adaylar 29 Mart saat 18.00'e kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarakpropaganda yapabilecek. Kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, mini referandumlar 20 Mart'a kadar yayımlanabilecek ve duyurulabilecek.
Partiler ve adaylar broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olacak, dağıtacak kişiler ise 18 yaşını doldurmuş olacak. Ancak, herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtmak mümkün olmayacak. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtçe propaganda bir dahaki seçime
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN