ve yazarı Baransu'ya 3'lü suç duyurusu

Başbakanlık, MGK ve MİT, ve yazarı hakkında "iftira" ve "gizli belgelerin ifşası" nedeniyle suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve MGK Genel Sekreterliği önceki gün gazetesi yazarı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Ankara Başsavcılığı, "gazetenin merkezinin ve yazarın İstanbul'da bulunduğu" gerekçesiyle "yetkisizlik" kararı vererek, suç duyurularını İstanbul Başsavcılığı'na yolladı. Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığı, 2 Aralık 2013'te yayımlanan haberde, "Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya hukuka aykırı fiil isnat etme suretiyle iftira suçunun işlendiğini" belirterek, Türk Ceza Kanunu'na göre, Mehmet Baransu hakkında kamu davası açılması talebinde bulundu.

GERÇEK DIŞI YAYIN

Milli Güvenlik Kurulu'ndan ise TCK 329'uncu maddesine aykırı olarak, "MGK kararlarının gizli kalması kuralının ihlali ve konuya ilişkin gerçeğe aykırı yayınlar yapıldığına" dikkat çekilerek, gerekenin yapılması istendi. Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçu için TCK 329'da 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Bu bilgileri açıklayanlar için ise ceza 5 yıldan 10 yıla kadar çıkıyor. MİT de 2 Aralık 2013 tarihli haberde imzası bulunan Baransu ve Taraf gazetesi sorumluları hakkında MİT Kanunu'nun 27'nci maddesi gereğince cezai takibat yapılmasını talep etti. Söz konusu madde, istihbarat teşkilatına ait gizli bilgi ve belgeleri elde etme ve yayma suçunu düzenliyor. Bu suçu işleyenlere iki yıldan az olmamak üzere hapis cezası öngörülüyor. Suç duyurularını inceleyen Ankara Başsavcılığı, gazete merkezinin ve yazarın İstanbul'da bulunduğu gerekçesiyle, "yetkisizlik" kararı vererek, başvuruları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yolladı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN TAZMİNAT TALEP ETTİ
Başbakan Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesini konu alan "Toptan Kapatın" başlıklı yazısında, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle, Taraf yazarı Emre Uslu ve Taraf gazetesine 50 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taraf ve yazarı Baransu'ya 3'lü suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN