Türkiye'nin en iyi haber sitesi

14 yıl sonra başbakan olarak gelip konuştu

Siirt'te okuduğu bir şiir nedeniyle 4 ay hapis yattığı Pınarhisar'a 14 yıl sonra dün giden Erdoğan, "AK Parti'nin temelini ve yeni ve büyük Türkiye'nin ilk adımını Pınarhisar Cezaevi'nde attık" dedi

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Siirt'te okuduğu şiir nedeniyle 1999'da 4 ay Pınarhisar Cezaevi'nde kalan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 yıl sonra ilçeye Başbakan olarak geldi. Erdoğan, "Pınarhisar benim nezdimde yeniden doğuşun sembolüdür. AK Parti'nin kuruluş planlarını burada Pınarhisar Cezaevi'nde yaptık. Yeni ve büyük Türkiye'nin ilk adımını burada attık" dedi. Dün sırasıyla Pınarhisar, Kırklareli ve Lüleburgaz toplu açılış törenlerinde halka seslenen Erdoğan şu mesajları verdi:
Uzun bir aradan sonra bugün bir kez daha Pınarhisar'dayız. Siirt'te okuduğumuz şiir nedeniyle 14 yıl önce, malum, Pınarhisar'a gelmiştim. Onlar güya beni mahkûm etmişti, güya benim özgürlüğümü elimden almışlardı. Ama Pınarhisar benim hatıralarımda zindan değil, okuldur. Benim nezdimde yeni bir başlangıcın, yeniden doğuşun sembolüdür.
Pınarhisar yeni ve büyük Türkiye'nin doğuşunda, Türkiye'nin özüyle, ruhuyla buluşmasında tarihi önem sahip bir ilçemizdir. AK Parti'nin kuruluş planlarını burada Pınarhisar Cezaevi'nde yaptık, orada geleceğin planları, programları üzerine kafa yordum. AK Parti'nin rotasını Pınarhisar'da gelen binlerce mektup içindeki sinyallerle çizdim. Yeni ve büyük Türkiye'nin ilk adımını burada Pınarhisar'da attık, buradan yola çıktık.
11 yıl boyunca 81 vilayete, bütün ilçe, köy, beldelere, tüm dünya başkentlerine, dünyada ihtiyaç sahibi tüm şehirlere, halklara elimizi uzattık. Bu kardeşinizi 14 yıl önce Pınarhisar'a getiren sebepleri tek tek ortadan kaldırdık. Ben şiir okudum diye Pınarhisar Cezaevi'nde kaldım. Bu ülkede binlece insan şiir okudu diye, şarkı, türkü söyledi diye, yazı yazdı diye benim maruz kaldığım eziyete, hatta daha fazlasına maruz kaldı. Kimileri vatanlarını terk etmek zorunda kaldı. Kimileri yıllarını hapiste geçirmek zorunda kaldı. Kimileri sokak ortasında vurulup faili meçhul cinayetlerde hayatlarından kopmak zorunda kaldı.
11 yılda çok büyük demokratik reformlar yaptık. Ben Pınarhisar Cezaevi'ndeyken Pınarhisar'da üniversite var mıydı? Ama şimdi Kırklareli'nde üniversitemiz var. Düşünce, ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırdık. Çetelerle, karanlık örgütlerle mücadele ettik. Olağanüstü hali biz kaldırdık, MGK'yı biz sivilleştirdik. Kanunlarımızı Avrupa Birliği standartlarına ulaştırmak için çok reform yaptık.

16 ARALIK MÜJDESİ

Bu ayın 16'sında yeni bir müjde duyacaksınız. İnşallah Türkiye yeni bir süreci AB'de başlatıyor. Ayın 16'sında da onu duyacaksınız, şimdi söylemiyorum. İmzaları attığımız gün duyacaksınız.
Milletimizden aldığımız güçle, milletimizin hayır duasıyla durmadık, duraksamadık reformlarımıza devam ettik. Ama bu süreç bitmiş değil. Demokratikleşme yaşayan bir süreçtir, sonu olmayan, her an kendini yenileyen bir süreçtir. Başbakanlık'tan TBMM'ye bir tasarı göndererek 11 başlıkta yeni bir düzenlemeyi daha ulaştırdık. 18 maddelik yasa tasarısı ile 11 alanda reform yapıyoruz. İnşallah görüşülüp oylandıktan sonra Türkiye bu reformlara da kavuşmuş olacak.
100 yıl önce Balkan Savaşları sırasında Edirne'yi düşmandan kurtarmaya giden Enver Paşa'ya, "Edirne'ye Enver gireceğine, Bulgar girsin" diyenler oldu. Bu anlayış hala devam ediyor. Hükümet başarılı olmasın da Türkiye'ye ne olursa olsun diyenler var.
Biz çözmeye uğraştıkça birileri de çözülmesin diye elinden geleni yapıyor. Terör belasından ülkeyi kurtardığımız anda Türkiye'yi tutabilene aşkolsun.
Bu ülkedeki tüm etnik unsurlar millet kavramının içindedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında toplandık, geleceğe yürüyoruz.

'ÇOK TUZAKLAR KURDULAR'
Başbakan Erdoğan, akşam partisinin Tekirdağ İl Teşkilatı üyeleriyle Ramada Otel'deki yemekte bir araya geldi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, hiç kimsenin yaşam tarzıyla ve giyimiyle dertlerinin olmadığını ifade etti. "Başı açık, başı örtülü, hepsi bizim kardeşimiz, canımız ciğerimiz. Bunları ayrıştırmaya kimsenin hakkı yok" diyen Erdoğan, geçmişte bu nedenle üniversiteler ve devlet dairelerine girilemediğini söyledi. Erdoğan, "Ne oldu ya, Türkiye bölündü mü, parçalandı mı? Herkes birbirine mi girdi? Hayır. Bakıyorsunuz aynı salonda, aynı yerde, yan yana başörtülü, başı açık hizmet veriyorlar. Kime? Milletimize. Ne oldu? Bir sıkıntı var mı? Neydi bu eza, cefa, neydi bu zulüm?" dedi. AK Parti'yi gazete haberleriyle kapatmaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Çok tuzaklar kurdular. Bütün bu tuzakların üzerinde asıl tuzağı hak kurar, hak. Ve başarılı olamadılar. Çünkü biz hiç kimsenin kimliğiyle etnik kimliğiyle, diliyle, diniyle mezhebiyle asla uğraşmadık, böyle bir derdimiz de yok. Olmadı, olmayacak. Herkese eşit mesafedeyiz." Çok çalışıp, çabalayıp, gayret sarf ederek Tekirdağ'ı büyükşehir olarak hizmet kervanına ekleyeceklerini vurgulayan Erdoğan, partisinin Tekirdağ il teşkilatının bunu başaracağına yürekten inandığını dile getirdi.

39 NOLU FORMA
Başbakan Tayyip Erdoğan'a 39 numaralı Kırklarelispor forması ve atkısı hediye edildi. Erdoğan, atkıyı boynuna takarak konuştu. Kurdele kesimi sırasında yanına gelen efe kıyafeti giyen çocuğa makas verdi ve kurdeleyi kestikten sonra makası saklamasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 yıl sonra başbakan olarak gelip konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN