Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MHP'den 5, CHP'den 3 belediye alırız

AK Parti, adaylarını belirlemek için anket ve başarı analizleri çıkardı. Bu çalışmadan partinin en az 47 belediye yönetiminin alınacağı sonucu çıktı

Giriş Tarihi: 8.12.2013
SABAH Başbakan Tayyip Erdoğan'ın masasında bulunan yerel seçim çalışmasına ulaştı. Anket, temayül, başarı analizleri ve şehirlerin siyasi yapıları göz önünde bulundurularak hazırlanan çalışma ilginç verileri ortaya koyuyor. AK Parti'nin en az 47 belediye alacağını öngören çalışmaya g��re kazanılacak belediye sayısı 56'yı aşabilir. Çalışma AK Parti'nin MHP'den 5, CHP'den de 3 belediyeyi alacağını ortaya koyuyor.

Antalya, ADANA, IĞDIR

AK Parti'nin çalışmasında iller ve belediyeleri ile ilgili şu tespitler yapıldı:
5 Belediye MHP'den alabilir: Adana, Balıkesir, Gümüşhane, Manisa, Uşak.
3 Belediye CHP'den alabilir. Antalya, Ordu, Zonguldak.
AK Parti, 1 Belediye'yi (Iğdır) doğru bir adayı göstererek BDP'den alabilir.
5 Belediye'de MHP etkin : Bartın, Isparta, Kastamonu, Karabük, Osmaniye.
CHP'nin elindeki 11 il Artvin, Aydın, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, İzmir, Kırklareli, Mersin, Muğla, Sinop ve Tekirdağ'da güçlü yarış olacak.
BDP, Batman, Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van olmak üzere 7 yılda etkin.

TEMAYÜL VE ANKET ETKİSİ

Toplam 81 ilden 70'inin belediye başkan adayını açıklayan Başbakan Erdoğan'ın 11 il adaylarını da önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor. 48 ilde belediye yönetimini elinde bulunduran AK Parti, bunlardan 21'indeki adayını değiştirdi. Büyük oranda temayül ve anket sonuçlarını dikkate alan Erdoğan, "parti oylarının çok altında" denilen illerde isim değişikliğine gitti. Oylarını koruyan ya da biraz altında olan isimlerle 'yola devam' dedi. Oyları parti oylarının altında kaldığı belirlenen 25 belediyeden 18'inin adayı değiştirildi. "Değiştirilebilir" kategorisindeki 5 il Ağrı, Bitlis, Ardahan Niğde ve Nevşehir'de adaylar yerinde kaldı. Bu kategorideki Kars ve Karaman'ın adayları ise belli değil.

14 İL "DEĞİŞMESİN" DENDİ

Başarılı kategorisindeki 14 il yer aldı, Bu listeden Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba yeniden aday gösterilirken, bu listede Amasya, Ankara, Bilecek, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, İstanbul, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya yer aldı. Bu listedeki Denizli'nin adayı henüz açıklanmadı.
ÜÇÜNCÜ KATEGORİ

Anketlerden 'parti oylarına yakın desteğe sahip' 9 ilin belediye başkan adaylarından ikisi değişti. Bu iller Gaziantep ve Erzurum oldu. 6 il Erzincan, Malatya, Samsun, Sakarya, Trabzon ve Yalova'da mevcut başkanlar aday oldu. Bu kategoride açıklanmayan tek aday Burdur.

AK PARTİ'NİN GÖZÜNÜ DİKTİĞİ İLLER
AK Parti yönetimi, temayül ve anketler sonucunda MHP'den 5, CHP'den ise 3 ili yerel seçimlerde alabileceğini öngörüyor. Buna göre MHP'deki Adana, Balıkesir, Gümüşhane, Manisa ve Uşak illeri ile CHP'deki Antalya, Ordu, Zonguldak illerinde AK Parti'nin seçimleri kazanabileceği ifade ediliyor. AK Parti Adana'da Abdullah Torun, Balıkesir'de Ahmet Edip Uğur, Gümüşhane'de Ercan Çimen, Antalya'da Menderes Türel, Ordu'da Enver Yılmaz ve Zonguldak'ta Ali Bektaş'ı aday gösterdi. Erdoğan Uşak ve Manisa adaylarını henüz açıklamadı.

GÖKÇEK 5, TOPBAŞ 3'ÜNCÜ KEZ ADAY
AK Parti, 30 Mart 2014 yerel seçimleri için bugüne kadar 25'i büyükşehir olmak üzere 68 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı. AK Parti, Ankara, Bursa, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Sakarya, Samsun, Trabzon, Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Amasya, Bilecik, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yalova'da mevcut belediye başkanlarını yeniden aday gösterdi. Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki 5'inci kez, İstanbul'da Kadir Topbaş 3. kez aday gösterildi. Adayları değişin illerden Gaziantep'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Hatay'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin yeni isimler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHP'den 5, CHP'den 3 belediye alırız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN