Başkan Topbaş'tan kar uyarısı

Giriş Tarihi: 10.12.2013 17:52 Güncelleme Tarihi: 10.12.2013 17:53

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Büyükşehir Belediyesi olarak hazırlıklarımız yeterli. İstanbul'un tamamında, her bölgesinde şu anda konuşlanmış araçlarımız ve yine İstanbul'un her noktasında ekiplerimiz, ekipmanlarımız var" dedi.

Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bugün akşam saatlerinden itibaren perşembe öğle saatlerine kadar sürmesi beklenen bir kar yağışından bahsedildiğini belirterek, alınan önlemler ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden aldıkları bilgi doğrultusunda çalışma başlattıklarını ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:

"Özellikle İstanbullulara burada bir uyarı yapmak istiyorum. Kar yağışı esnasında ve sonrasında, yani perşembe öğleye kadarki süreç içerisinde
mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını kullanmalarını, bireysel araç yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini önermekteyim. Geçmiş yıllarda bahsettiğimiz gibi kar lastiği donanımlı araçlarımız ve özellikle ağır hava şartlarında araç kullanım deneyimi olmayanların araçlarını almamalarını önermekteyiz."

Topbaş, geçmiş yıllarda İstanbulluların verdiği destekle kar yağışlarında problemsiz günler geçirildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'un bulunduğu konumu ve ekonomisi itibariyle kar yağışından etkilenmemesi konusunda araç, gereç ve ekipman açısından çok güçlü bir halde olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak hazırlıklarımız yeterli. İstanbul'un tamamında, her bölgesinde şu anda konuşlanmış araçlarımız ve yine İstanbul'un her noktasında ekiplerimiz, ekipmanlarımız var."

Sokakta yaşayanlar

Topbaş, her kar yağışı öncesi olduğu gibi bir dizi tedbir aldıklarının altını çizerek, özellikle evsizlerin barınmasıyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü
söyledi.

İstanbulluların, sokaklarda yaşayanları "155" numaralı telefona bildirmelerini beklediklerini aktaran Topbaş, şunları kaydetti:

"İstanbul'da ani kar yağışları tipi şeklinde ortaya çıkabilir. Aniden bastırarak birkaç santimi bulabilen yoğunluğa gelebilir. Baskın yememe adına
hassasiyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Hatta saatte 80 kilometre hıza ulaşacak rüzgardan bahsedilmekte. Bu bakımdan kar lastiği olmayanların araçlarını yanlarına almamalarının üzerinde tekraren hassasiyetle durmaktayız."

Toplu taşımada ek seferler

Topbaş, toplu taşıma araçlarında da gerekli tedbirlerin alındığını ve ek seferler konulduğunu belirterek, "İstanbul'da özellikle 2,5 günlük kar
yağışının sorunsuz geride kalması konusunda İstanbullular geçmişte olduğu gibi bize destek verir, hassasiyet gösterirse bir problem yaşamadan kar yağışını geride bırakırız" diye konuştu.

Bu yıl, geçmiş yıllara göre 1-2 hafta daha erken kar yağışının başladığına dikkati çeken Topbaş, "Her tarafta tedbirler alındı. Bir problem
yaşanmayacak, İstanbullular bize katkı sunduğu ve beraber olduğumuz müddetçe sıkıntı yaşamayacağımızı ifade etmek isterim. Özellikle velilerimiz, öğrencilerimiz ve servis araçlarımızın da bu hassasiyeti göstermelerini ifade etmek istiyorum. Karın getireceği güzelliğin bir kaosa dönüşmemesi için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü tedbirimiz var. İstanbullular bizimle olduğu müddetçe hiçbir problem yaşanmaz" dedi.

Topbaş, yer yer kuzey bölgelerde 30 santimetreye ulaşması beklenen kar kalınlığından bahsedildiğini, şehir merkezinde ise kar kalınlığının zaman zaman 10 santimetrelerde olabileceğini ifade ederek, "Biliyorsunuz 2-3 santimetre bile etkili olabiliyor. Özellikle kış lastiğini önemsiyoruz, sürücülerimizin çok dikkatli olmasını önemsiyoruz. Gece buzlanmalar sebebiyle gizli buzlanma dediğimiz yerlerde, kar olmayan yerlerde bile dikkatli sürüşün gerektiğini de her daim söylüyoruz. Köylere kadar hazırlıklar yapıldı. Bir problem yaşanmayacağına inanmaktayız" diye konuştu.

"Metrobüs hatlarıyla ilgili ek tedbirler var mı?" sorusu üzerine de Topbaş, şunları kaydetti:

"Metrobüs hatları dahil köylere kadar her alanda gerekli tedbirleri arkadaşlarımız aldı. Her türlü konuşlandık ve karla mücadele ekiplerimiz ve
malzememiz bütün bölgelerde mevcut durumda beklemekte. Zaten birkaç gün öncesinden İstanbullular bunu gördüler ve hissettiler. Çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Mahalle aralarında, sokaklarda tabii ki ilçe belediyelerimizin yapması gereken çalışmalar var. İlçe belediyelerine vatandaşlarımızın yardımcı olması gerekmektedir."

Topbaş, özellikle araçların yolları tıkamaması açısından sokaklarda düzenli parkın önemli olduğunu ifade ederek, kapı önlerinde kaygan zemin
oluşmaması ve kazalara sebebiyet verilmemesi için apartman yönetimlerinin hassasiyet göstermesi gerektiğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Topbaş'tan kar uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN