Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Meclis dışında hiçbir güç istikamet veremez'

Başbakan Erdoğan, Meclis üstünde hiçbir güç olmadığını belirterek "Türkiye'ye terör şiddet eylemleri, sermaye, medya, çeteler değil yalnızca millet istikamet çizer" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis ve Meclis iradesinin dışında hiçbir gücün millete istikamet veremeyeceğini ifade ederken, "Bu salondaki vekillerin dışında hiç kimse, hiçbir kurum, Allah'tan başka hiçbir güç, bu ülkeye ve bu millete istikamet veremez" dedi. 2014 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde konuşan Erdoğan şunları söyledi:
11 YILIN MESAJI VAR: Geride bıraktığımız 11 yılın hem bize, hem dünyaya verdiği çok anlamlı, çok değerli bir mesaj var. Zemin sağlamsa, huzur varsa, istikrar varsa, güven ve güvenlik varsa, o zemin üzerinde, ekonominin de istikrarla büyüdüğünü, refahın arttığını millet olarak hep birlikte müşahede ve tecrübe ettik. Demokrasi kurallarıyla işledikçe, milli irade tüm süreçlere egemen oldukça, Türkiye önüne koyduğu her hedefe kolaylıkla ulaşacak, hedeflerini aşacak ve aynı şekilde büyümeyi sürdürecektir.
MİLLİ İRADEYİ KORUMAK: Bizim buradaki varlık sebebimiz milli iradenin tecellisidir. Bu salon içinde, çoğunluk da, azınlık da, milli iradenin eseridir. İktidar partisine mensup milletvekilleri de, muhalefetin vekilleri de, milli iradenin gereği olarak buradadır.
MECLİS'TEN BAŞKA KİMSE ÜLKEYE İSTİKAMET ÇİZEMEZ : Türkiye'nin her meselesinin müzakere edilmesi, istişare edilmesi, çözülmesi gereken zemin işte burasıdır. Türkiye'nin her meselesinde hem muhatap, hem de çözüm aracı, bu salondaki vekiller ve onların arasından teşekkül etmiş hükümettir. Bu salonun dışında, vekillerin dışında hiç kimse, hiçbir kurum, Allah'tan başka hiçbir güç bu ülkeye ve bu millete istikamet çizemez.
SUSANLAR İNKAR EDER: Hiçbir vekil, hiçbir siyasi parti, milli iradeyi hedef alan; milli iradeyi, Meclis iradesini zayıflatmaya çalışan saldırılar karşısında kayıtsız kalamaz. Bu saldırıları alkışlamış, onaylamış milli irade ve Meclis iradesini yok sayan bir vekil ya da siyasi parti en başta kendisini inkar etmiş demektir.
KENDİNİ MECLİS ÜZERİNDE GÖREN TEHDİTTİR: Milli iradeye yönelik tehdit, sadece düşmanlardan gelmez. Terör, şiddet içeren eylemler, milli iradeye yönelik tehdittir. Sermaye, eğer kendisini Meclis iradesinin üzerinde vehmediyorsa, bu da milli iradeye tehdittir. Medya, kendisini Meclis iradesinin üzerinde görüyorsa bu da milli iradeye tehdittir. Bir takım çeteler, bir takım karanlık örgütler, yapılanmalar, milli iradeye doğrudan doğruya tehdittir. İşte bütün bu tehditlere karşı durması gereken, sadece iktidar partisinin vekili değil, tüm vekiller tüm siyasi partilerdir.
MİLLİ İRADE İÇİN TERÖRE MESAFE KOY: Eğer bir siyasi parti, teröre karşı net tavır sergilemiyor, terörle arasına mesafe koymuyor, terörü açık şekilde kınamıyorsa, milli iradeyi, siyaseti, en önemlisi kendisini inkar ediyor demektir.
SANDIK HESAPSIZ BIRAKMAZ: Yakın tarihimiz bunun çok sayıda örneğine şahitlik etti. Sandık, hiçbir hatayı hesapsız bırakmadı. Türkiye'ye terör, şiddet eylemleri, sermaye, medya çeteler değil, yalnızca millet istikamet çizer.
GAYRET EDENLER VAR : Terörün yeniden canlanması ve can alması için çok ciddi gayretlerin olduğunu görüyoruz. 1 yıldır devam eden huzur sürecini sabote etmek için, özellikle bugünlerde tahriklerin devreye sokulduğunu çok iyi görüyor ve biliyoruz. Çok ilginçtir. Terör, 30 yıldır, hemen her seçim öncesinde, seçimleri etkilemek üzere ihale almıştır. 30 Mart seçimleri öncesinde, terörü canlandırmak için ortaya konulan tahriklerin de böyle bir gayeye matuf olduğunu çok iyi anlıyoruz.
OYUN MİLLETE YÖNELİK: Son günlerde sahnelenmek istenen tahrikler, doğrudan doğruya milli iradeye yöneliktir, huzura yöneliktir. En önemlisi de seçim sürecini etkilemeye yöneliktir. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve millet, bu saldırılar karşısında tek yürek olduğu takdirde, bu tahrikler asla başarıya ulaşamayacaktır.
YETER Kİ KAN AKMASIN: İktidar Partisi kaybetsin diyerek, terörün yeniden can almasına sessiz kalanlar vicdanlarıyla yüzleşemez. Yeter ki bir damla kan akmasın, yeter ki annelerin bir damla gözyaşı toprağa düşmesin, yeter ki millet kazansın, Türkiye kazansın, biz kaybetmeye razıyız. Şehitlerimizin ruhlarını incitecek hiçbir girişimin içinde olmayacağız.
BUGÜN YAZABİLİYORSUNUZ: Hiç kuşkusuz ideal noktada değiliz, ama düne kıyaslanmayacak bir yerdeyiz. Bugün bizi özgür eleştirebilenler daha birkaç ay öncesine kadar, belli kurumlara, belli çevrelere tek bir söz söyleyemiyordu. Bu nasıl bir baskıcı ortam ki, dün yazamadıklarınızı bugün dilediğiniz gibi yazıyor dün atamadığınız manşetleri bugün istediğiniz gibi atıyor, şimdiye kadar söyleyemediklerinizi bugün rahatça ifade edebiliyorsunuz?

ARKADAŞINA GÖNDER
'Meclis dışında hiçbir güç istikamet veremez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN