Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçildikten 30 ay sonra yemin etti

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, tahliyesinin ardından dün Meclis'te yemin etti. TBMM Başkanı Çiçek "Yeminin 10 Aralık İnsan Hakları gününe denk gelmesi anlamlı" dedi

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın ardından önceki gün İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, dün, milletvekili seçildikten sonra ilk kez geldiği TBMM'de yemin etti. Balbay'ın yemin törenini eşi ve çocukları da izledi. Balbay'ın yemin etmesinin ardından CHP ve MHP milletvekilleri alkışlarken AK Parti ve BDP milletvekillerinin alkışlamadığı görüldü. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ise Balbay'ın yemininin 10 Aralık İnsan Hakları gününe denk gelmesini anlamlı bulduğunu belirterek diğer uzun tutukluluk ve hak ihlaline uğrayan milletvekili ve vatandaşların da haklarına kavuşmasını diledi. Balbay, dün öğlen saatlerinde eşi Gülşah Balbay'la birlikte Meclis'e geldi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ve Bülent Tezcan tarafından karşılanan Balbay, "Bu kapıdan gazeteci olarak çok girdim. İlk defa milletvekili olarak giriyorum. Gerçekten heyecanlıyım. Bu Meclis'i çok önemsiyorum. Ne olursa olsun her şeyin üzerinde... Kendimce 550 kişiyle birlikte yapabileceğimiz çok şey var diye hayal ediyorum. İlk adımı beraber atıyoruz" dedi. Meclis'e gelişinin ardından Balbay ve eşi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki makamına geçti. Balbay, asansöre giderken karşılaştığı BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile de kucaklaşırken "darısı diğerlerinin başına" temennisinde bulundu. Balbay'ı Meclis Genel Kurulu'nda da ilk kutlayan milletvekilleri arasında BDP'li Sırrı Sakık da yer aldı. Balbay ve eşi bir süre Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra Meclis lokantasında CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile birlikte yemek yedi. Balbay ve Kılıçdaroğlu Genel Kurul salonuna ise birlikte girdi. Salona girişinde CHP milletvekillerince alkışlanan Balbay'ın eşi ve çocukları ise yemin törenini locadan izledi. Bütçenin ilk gününde birleşimi yöneten Meclis Başkanı Cemil Çiçek tarafından yemin etmek üzere kürsüye çağrılan Balbay'ı yeminin ardından CHP ve MHP milletvekilleri alkışladı. AK Parti ve BDP milletvekillerinin ise alkışlamadığı görüldü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin salona Balbay'ın yemin etmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. Bahçeli daha sonra Balbay'ı tebrik etti. Balbay'ın yemin etmesinin ardından Meclis Başkanı Cemil Çiçek "Hayırlı, uğurlu olsun, tekrar geçmiş olsun. Başarılar diliyorum. Yeminin 10 Aralık İnsan Hakları gününe denk gelmesini anlamlı buluyorum. Milletvekili olsun vatandaşlar olsun uzun tutukluluk ve hak ihlallerine maruz kalmış olanların da haklarına kavuşmasını temenni ediyorum" diye konuştu. Balbay'ı yemin etmesinin ardından CHP milletvekillerinin yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Mahir Ünal, eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın da aralarında olduğu bazı AK Parti milletvekilleri ile BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile bazı BDP milletvekilleri de kutladı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, Balbay'ı telefonla arayarak tebrik etti.

'Biraz geciktim'

Balbay, Kılıçdaroğlu'nun odasına girerken, "Biraz geciktim Sayın Genel Başkanım" dedi. Gülşah Balbay ise "Teşekkür ederim. Zor günleri sizin desteğinizle aştık" diye konuştu. Kılıçdaroğlu "Sayın Balbay özgürlüğüne kavuştu ama hâlâ tutuklu milletvekilleri var, tutuklu gazeteciler var, tutuklu avukatlar var, tutuklu belediye başkanları var, tutuklu askerler var. Dünyaya rezil oluyoruz" diye konuştu. Balbay, 4 yıl 9 aylık tutukluluğun ardından güne, kızı Yağmur ve oğlu Deniz Balbay'ı okula bırakarak başladı. Balbay evdeki ilk gecesini soran gazetecilere "Ranzada elinizi attığınızda demire çarparsınız. Dün (önceki) akşam elimi attığımda sevdiğime çarpmak çok güzeldi" yanıtını verdi. Daha sonra Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosuna giden Balbay okurları ve çalışma arkadaşlarıyla hasret giderdi. Balbay, "İçimde hiçbir kin ve intikam duygusu yok" diye konuştu.

AK Parti kurmayları referandumu hatırlattı

AB Bakanı Egemen Bağış, Balbay'ın tahliyesine giden yolun 12 Eylül referandumunda kabul edilen anayasa değişikliği paketi sayesinde açıldığını söyledi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da "Balbay, paketi hazırlayan AK Parti'ye ve 'evet' oyu veren halka bir teşekkür etmeli" ifadelerini kullandı. TBMM Adalet Komisyonu Başkan Vekili Hakkı Köylü ise, Balbay'ın tahliyesini eleştirirken "Tutukluluk için 3-4 yıl yeterliyse o zaman dağdaki teröriste siyaset yolu açılır. Karayılan'a da siyaset yolu açılır. AYM yetkisini aşmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçildikten 30 ay sonra yemin etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN