Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ: O sözlerden rahatsızız

Giriş Tarihi: 13.12.2013 13:33 Güncelleme Tarihi: 13.12.2013 13:33

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Meclis'teki üslup tartışmalarına ilişkin, 'Sarfedilmemesi gereken sözler sarfedildi, rahatsızız. Seviyeyi muhafaza etme konusunda özen gösterilmeli' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bir TV programında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bütçe görüşmeleri, Meclis'te "üslup" tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. CHP'li Muharrem İnce ile AK Parti'li Zeyid Aslan arasındaki küfre varan ifadeler... Karşılıklı küfürleşmelere "meşru müdafaa hakkımı kullandım" açıklaması doğru bulunabilir mi? İçtüzük'te bu konuda bir yaptırım adımı olabilir mi?

'Yaşanan olaylar çirkin olaylar. Kim yaparsa yapsın hakaret küfür toplumun kabulleri ile bağdaşmaz. Bu eylem ve söylemler hepimizi rahatsız etmektedir. İçtüzük'te de ibare var. Ona rağmen arzu edilmedik kaba sözler sarf edilmektedir. Biz rahatsızız. Bunu birlikte ortadan kaldırabiliriz. Umarım tekrar etmez. Seviyeyi muahfaza etme konusunda özen gösterilmeli. Tüm partiler caydırıcı cezalar için düzenleme yapabilir.

Demokratikleşme paketi, bütçeden hemen sonra gündeme gelir mi, ne zaman çıkar Meclis'ten? Paketteki bir maddenin Öcalan'a siyaset yolunu açtığı iddiaları da var?

Bu paket son derece önemli bir paket. Pek çok tabuları yıkan adımlar atıldı. Büyük bir ihtimalle Ocak ayında Meclis'te görüşülecek.

Öcalan gibi hapiste cezası infaz edilenler için yeni bir durum yaratmamaktır. İnfazı devam edenlere siyaset yolu açılmamaktadır. Buradan hareketle AK Parti'yi vurmak istiyorlar. Bu büyük bir yanlış. Kesinlikle böyle bir siyaset yolunun açılması söz konusu değildir.

Mustafa Balbay, 4 yıl 9 ay sonra cezaevinden çıktı. Ama bazı soruları hala gündemde tutan bir tahliye olarak yorumlandı bu gelişme. Aynı koşullarda olan ancak milletvekili olmayanlar için de geçerli olacak mı? KCK davasından tutuklu BDP milletvekillerinin Balbay kararından yararlanamayacağı itirazları var?

Tutuklama kararları istisnai tedbir kararlarıdır. Mahkeme en başta tutuksuz yargılama kararı verebilirdi. Yasa tutuklamanın neden ve şartlarını belirliyor. Mahkemeye de bunu takdir etme yetkisi tanıyor. Yargılama sırasında da bu kararı verebilirdi. Mahkemenin hakimin mutlak takdir yetkisi vardır onu kullanacaktır. Mahkemenin değerlendirmesi onun takdirinde olan konudur.

Bir yorum da Balyoz davasından aldığı ceza Yargıtay'da onanan MHP milletvekili Engin Alan'ın durumu üstünden gündeme getiriliyor. Alan'ın milletvekilliği düşürülürse diğer milletvekillerine emsal olacağı ve 34 yıl 8 aylık cezası Yargıtay'ca onanırsa Balbay'ın da cezaevine döneceği belirtiliyor. Böyle bir gelişmeyi engellemenin tek yolu da Anayasa'nın 14. maddesinin değiştirilmesi olarak gösteriliyor. Meclis, böyle bir adım atar mı?

TBMM'de Anayasa Uzlaşma Komisyonu kuruldu, 25 ay gibi bir süre çalışma yaptı. 60 maddede uzlaşma sağlandı. Bunun içinde dokunulmazlıkla ilgili madde yok. Başbakan 'gelin bu 60 maddeyi yasalaştıralım' dedi kabul etmediler. Şu anda böyle bir çalışma yok. Komisyonun netice alamayacağını görerek Meclis Başkanı da çekildi.

Yeni anayasada, "seçim ortamında da olsa çalışırız" deniyor. Ama AK Parti olarak hükümet olarak bunu mümkün görüyor musunuz? (CHP, komisyon çalışmalarına devam etmeli görüşünü iletti Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e)

Anayasa yapmak kolay bir iş değil. Kolay olsa 82'den bu yana yapabilirdik ama yapamadık. AK Parti, 326 vekille eşit temsili kabul eden fedakarlıkta bulundu. 3 seçimin olduğu bir dönemde Anayasa yapılması zor.

Sayın Başbakan, önceki açıklamalarında, "Komisyondan bir ortak metin çıkmasa bile biz kendi anayasa teklifimizi gündeme getiririz" demişti. AK Parti, bu dönem içinde böyle bir adım atar mı?

Komisyonun uzlaşamaması ihtiyacı ortadan kaldırmaz. Biz bundan sonraki süreçte de çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki zamanda somut örnekleri Türkiye görecektir.

Dershane tartışmasıyla başlayan süreç ve ardından gelen MGK kararları, fişleme haberleri... Gülen cemaati ile hükümet arasında "kavga" yorumları...

AK Parti bugün Türkiye'de yüzde 50 civarında oy almış bir parti. AK Parti Türkiye'de her kesimden oy alan Türkiye'nin birliğini neredeyse temsil eden bir parti konumuna gelmiştir. Bütün görüşleri kültürleri inanışları çatısı altında buluşturmayı başaran bir partidir. Biz ne sağdayız ne soldayız tam merkezde bir partiyiz.

Kabine revizyonunun söz konusu olabileceği belirtiliyor. Başörtülü bakan olacak haberleri de var... Belediye başkan adayı olan bakanların istifa edip etmeyeceği konusundaki son açıklamanız, "Kararı AK Parti verecek. Önümüzdeki günlerde değerlendirme yapacağız" şeklindeydi. Ne zaman bir karara varılır, bakanlar istifa eder mi? Ayrıca 'Bu konuyu geniş düşünmek lazım' diyerek mevcut belediye başkanlarından yeniden aday olanların da "başkan" olarak seçim yarışına girdiğine dikkat çektiniz...

Tabii YSK bir karar verdi. Bu mantıklı bir karardır. Bakan olanlar aday olduğu takdirde bakanlıktan ayrılmaları gerekmez diye. Bu karar doğru bir karar. Bundan sonrası Başbakanımızın takdirinde olan bir konudur.

2014'te erken genel seçim olasılığı ne kadar mümkün?

Türkiye artık erken seçimlere değil vaktinde seçimlere alışmalıdır. Bizim de erken seçim diye bir düşüncemiz yoktur. 2014'te Türkiye erken genel seçim yapacaktır beklentisine kimse girmesin. Vaktinde seçimlere herkes alışmalıdır.

Yerel seçim değerlendirmelerinde kıstasınız ne olacak? Oy oranı mı, kazanılan belediye sayısı mı?

Herkes kendine göre kıstas koyuyor. Bu bir yarıştır. Bu yarışta AK Parti birinci parti olacaktır. En çok belediyeyi alan en çok meclis üyesi çıkaran parti AK Parti olacaktır. Anketler de bunu ortaya koyuyor.

Bangladeş'de Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla idam edildi. Başbakan, Bangladeş başbakanını aradı ancak infaz durdurulamadı.

Öncelikle Abdülkadir Molla'ya Allah'tan rahmet diliyorum. Bu haksız bir kararın infazıdır. Bunu bir cinayet olarak görüyorum. Büyük bir adli cinayettir bu, tarih bunu kaydedecektir. Türkiye'de de geçmişte mahkemeler karar verdi. Merhum Adnan Menderes'e infaz kararı verdiler. Tarih onları affetmeyecektir.'


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ: O sözlerden rahatsızız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN