Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kafkaslar'da barış için 'sıcak temas'

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Erivan'da Ermeni mevkidaşıyla bir araya geldi. Davutoğlu görüşmeden sonra "Görüş ayrılığımız var ama samimi bir ortamda görüştük. Kafkasya'da kalıcı barış elzem" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kafkaslarda yeni barış diplomasinin ilk adımını dün Erivan'da attı. Erivan'a Ermeni kökenli Türk gazeteciler ve sürpriz isimlerle gelen Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ile görüşmesinin sıcak bir ortamda geçtiğini söyledi. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi'ne katılmak üzere dün Erivan'a giden Bakan Davutoğlu son 2 ayda işaretleri görülen Kafkaslardaki yeni barış diplomasinin ilk somut adımını attı.

5 YIL SONRA İLK


Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ile yaklaşık 1.5 saatlik görüşmesinin ardından, ziyareti değerlendiren Davutoğlu, 2009'da dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ziyaretinin ardından bir Türk Dışişleri Bakanının Erivan'a gelmesinin anlamlı olduğunu belirterek, "Uzun süre sonra Nalbantyan'la uzun istişare fırsatı bulduk. Samimi ve sıcak ortamda görüştük. Zaten görüş ayrılıklarımız mevcut. Karşılıklı görüşümüz bilinmesine rağmen daha sık bir araya gelmeyi hedefliyoruz" dedi. Türk ve Ermeni halklarının ortak tarihi açık yürekle paylaşarak yeni bir dostluk ilişkisine girmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye-Ermenistan ilişkileri paralelinde Kafkasya'da kalıcı barış elzemdir. Soğuk savaştan kalan, donmuş krizler enerjinin içte tüketimi sonucu doğuruyor. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında geniş işbirliği imkanı geliştirdik. İsteriz ki Ermenistan da donmuş krizlerin aşılması ile ekonomik projelerin parçası ve asli unsuru olsun" dedi. Sorunların tümüyle çözüldüğü intibaına katılmanın yanlış olduğuna değinen Davutoğlu, "Biz bugün Nalbantyan ile görüşmede ikili ilişkileri ve perspektifi ele aldık. Protokoller sürecinden sonra görüşmüştük. Kesinti olmuştu. Bugün görüşlerimizi paylaşmaktan çok memnun olduk. Açık ve samimi görüşme oldu. Bu temaslarda sorunların tümüyle çözüldüğü intibaına katılmak mümkün değil. Görüşmeden diyalog kurmadan sorun çözülmez. Psikolojik eşik aşılması için senkronize olunması önemli" dedi. Davutoğlu, Ermenistan'ın işgal altındaki bölgelerdeki çekilme karşılığı sınırların açılması önerisine ise, "Her şeyden önce ne benim ağzımdan ne de böyle bir yetkili böyle somut bir öneriyi basınla paylaşmadık. Bu konu gündeme gelmedi. Türk ve Ermeni basınında çıkan yorumlar zemine dayanmamaktadır. Bizim önceliğimiz diyalog ve görüşme ortamı salam zeminde çözülmeli. Her türlü fikir ele alınabilir" dedi. Nalbantyan ise yaptığı açıklamada sadece Türkiye ile görüşmek istediklerini ve Azerbaycan'ı kastederek üçüncü ülkelere ilişkin konuları konuşmanın yararsız olduğunu vurguladı.

ERMENİ KÖKENLİ GAZETECİLER KATILDI

Kafkaslar
'da barış hamlesinin diplomatik altyapısı yaklaşık 1 aydır sürdürülüyor. Erivan'a sembolik önemi büyük olan ziyarette Davutoğlu'na eşlik eden gazeteciler arasında Ermeni kökenti Türk gazeteciler Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş ve Yeni Şafak gazetesi yazarı Markar Esayan da yer aldı. Heyetin diğer süprizi ise Konya doğumlu ve şu anda Fransa vatandaşı olan Samson Özararat oldu. Askeri darbe sonrası 1985 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılan Özararat, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel'den bu yana kadar Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki görüşmelerde arabuluculuk yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafkaslar'da barış için 'sıcak temas'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN