'Üç maymunu oynuyor'

Karadayı'ya tepki gösteren siyasiler şu ifadeleri kullandı: 28 Şubat buz gibi darbedir. Karadayı 'bilmiyorum, görmedim duymadım' diyerek üç maymunu oynuyor. Kendini kurtarmaya çalışıyor

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 28 Şubat süreciyle ilgili "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla açılan davanın bir numaralı sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Org. İsmail Hakkı Karadayı'nın "28 Şubat darbe değil" sözleri tepkiye yol açtı. Daha önce de Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun sorularını benzer ifadelerle yanıtlayan Karadayı'ya tepkiler şöyle:

"DUYMADIM, GÖRMEDİM"
Yaşar Karayel (TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili):
Ölüler konuşmaz, Karadayı da rahmetli Erbakan hocanın cevap veremeyeceğini bildiği için kendisini hiçbir şeyden haberi olmayan, bilmeyen insan konumunda tutuyor. Askerlikte hiyerarşi vardır. Yabancı orduların genelkurmay başkanlarının talimatıyla mı gerçekleştirildi bu darbe? Karadayı bilmiyorum, görmedim, duymadım anlayışı içinde ve üç maymunu oynuyor. Meclis'e giren çıkanların giyim kuşamından haberi olanın Sincan'da yürütülen tanklardan nasıl haberi nasıl olmaz? Karadayı, kendini kurtarmak için bu tür beyanlarda bulunuyor. 28 Şubat hayali bir darbe ise bu hayali darbenin gerçek oyuncuları niye ortada? Madem gölge tiyatrosu oynuyorlardı da başörtülü çocukları niye okuldan attılar, kamu görevlilerini niye fişleyip işten attılar? Karadayı bunları bilmiyorsa gözlerini kapatıp, 28 Şubat darbesine örtülü destek vermiştir.

"28 ŞUBAT DARBEDİR"
Naci Bostancı (TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Amasya Milletvekili):
28 Şubat bir darbedir. Darbenin bütün unsurları 28 Şubat'ta vardır. Bürokrasinin seçilmişler üzerinde vesayeti mevcuttur. İlla ki 12 Eylül gibi olması gerekmez. Şartlar uygun olsaydı doğrudan darbe bile yapılabilirdi. Şartlar uygun değildi.

"BUZ GİBİ DARBEDİR"
İdris Şahin (TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Çankırı Milletvekili):
28 Şubat buz bir darbedir. Post modern darbe olarak değerlendirilen etkileri itibariyle de açık darbelerle kıyaslanmayacak ölçüde ağır maliyetler yaratmış bir darbedir. Mehmet Şeker (TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu üyesi ve CHP Gaziantep Milletvekili): Karadayı'yı komisyon olarak biz de dinledik. İç Hizmet Kanunu'na göre kendilerini cumhuriyetin bekçileri olarak gördükleri için bu tür kararları rahat alabiliyorlar. Meşru hükümetin görev ve yetki alanına girilen her durum darbedir. Hangi hükümet olursa olsun bu böyledir.

"KOMİK DURU MA DÜŞÜYOR"
Emekli Askeri Hâkim Veysi Ateş:
TSK'nin başı her şeyden sorumludur. Eğer komutanın haberi yokken böyle işler yapılıyorsa, bu komutanın otoritesi korkuluktan öte değildir, bostan korkuluğudur. Şimdi ceza alma korkusuyla gerçekleri saptırıp, yalan yanlış beyanda bulunuyor. Ben emir verdim yaptık deseler TSK'da hiyerarşi gereği yüzlerce emir kulu boşu boşuna yargılanmaz, aileleri mağdur olmazdı. 'Tankların yürümesinden haberim yoktu' diyor, komik duruma düşüyor. Sağır sultan biliyor, dünya biliyor yürüyenlerin, yürütenlerin beyanı var. Prof Dr Ersan Şen: Karadayı bu davada sanıktır. Sanık her şeyi söyleyebilir, susabilir, gerçeği söylemeyebilir. 28 Şubat sürecinde herkes her şeyden haberdar. Eğer haberi yoktuysa, daha sonra olay basına çıktığında neden soruşturma açmamış?

İNANDIRICI DEĞİL
Burhan Kuzu (TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı):
Karadayı'nın sözleri hiç inandırıcı değil. 'Erbakan olsaydı, TSK'nın karşısında olmazdı' diyor. Erbakan çok kıymete bindi. Sağlığında kendisine kan kusturdular. Biz darbe yapmayan askeri severiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Üç maymunu oynuyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN