Yeniden İstanbul'da

İstanbul'da 45 yıl sonra yeniden açılan Arjantin Başkonsolosluğu iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilere ivme kazandırıyor.

Giriş Tarihi: 14.12.2013 17:12
1910 yılından 1967 yılına kadar hizmet veren Arjantin İstanbul Başkonsolosluğu'nun yıllar sonra İstanbul'da yeniden açılmasıyla Arjantin – Türkiye ilişkileri hızlandı. 2012 yılı sonunda İstanbul'da açılan Başkonsolosluk, iki ülke arasındaki ilişkileri ve karşılıklı ticareti geliştirmek üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Türk firmaları için Arjantin'le ticaret yapmanın Güney Amerika ülkeleri dahil olmak üzere 270 milyon tüketiciye ulaşmak anlamına geldiğini belirten Başkonsolos Pfirter, Türk ve Arjantinli iş adamlarının iletişimde olması ve iki ülke arasındaki ticaretin üst noktalara taşınması adına faaliyetlerini her geçen gün geliştiriyor.

Son yıllarda Türkiye'deki Arjantinli turist sayısında önemli bir artış olduğuna ve bu artışın Türk tursitlerin Arjantin'i ziyareti için de geçerli olduğuna dikkat çeken Başkonsolos Ernesto Pfirter, Türk Hava Yolları'nın yakın zamanda rotasına eklediği İstanbul – Buenos Aires uçuşlarının bu artışa önemli bir katkı sağladığını belirtti. Arjantin Turizm Bakanı'nın Türk Hava Yolları yetkilileriyle yakın zamanda İstanbul'da birkaç kez bir araya geldiğini sözlerine ekleyen Başkonsolos Pfirter, bu önemli işbirliğini derinleştirmek sanıyorum iki ülke için de oldukça faydalı olacaktır dedi.

İkili ilişkiler anlamında bir diğer önemli adım ise; 2014 yılında Arjantin'den bir çok sektör temsilcisinin yer alacağı bir delegasyonun İstanbul'u ziyaret etmesi olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeniden İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN