Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Bakanlığı'ndan bebek kaçırma açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan bebek kaçırma olayı ile ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 15.12.2013 19:55
Sağlık Bakanlığı, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan bebek kaçırma olayı ile ilgili ihmali bulunan kişi ya da kişiler hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bakanlıktan, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 'bebek kaçırma' olayı ile ilgili yazılı bir açıklama yapılarak, "Hastanemizde Cuma günü sağlıklı bir doğum gerçekleştirilen İ.A. isimli hastamızın bebeği, taburcu işlemlerinin başladığı gün olan pazar günü sabah saat 10.00 sıralarında kendisine hasta görünümü veren bir şahıs tarafından hastane dışına çıkarılarak kaçırılmak istenmiştir. Durumun anne İ.A. tarafından fark edilmesinin hemen ardından hastanemizde Pembe Kod verilerek hastane yetkilileri ve güvenlik güçleri harekete geçirilmiştir. Emniyet güçlerinin ve hastane yönetiminin işbirliğinde çalışmalar sonucu aradan geçen yaklaşık 4 saatin ardından bebek bulunarak hastaneye getirilmiştir" denildi.

Bebeğin sağlık kontrolünden geçirilmesinin hemen ardından da durumunun iyi olduğu vurgulanarak şöyle denildi:

"Bebeğin kaçırılması anlaşılmış ve annesinin refakatine verilmiştir. Bu süre içerisinde anne İ.A. ve yakın akrabalarına gerekli psikolojik destek sağlanmış olup, hastanemizde tedavileri devam etmektedir. Tüm hastanelerimizde olduğu gibi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanemiz de yüksek güvenlik sistemleriyle 24 saat izlenmekte olup doğum üniteleri ve hastaların kaldığı bölümlere hasta bilekliği olmayan kimse alınmamaktadır."

Açıklama şöyle devam etti:

"Söz konusu talihsiz olayda ise bebek kaçırma girişiminde bulunan şahıs daha önce hastanemizde ayakta tedavi hizmeti almakta olup, hastalara verilen hasta bilekliklerinin sahtesini yaparak, doğum yapan hastamız İ.A.'nın yattığı hasta odasına girebilmiştir. Aynı şahıs, kendisinin de yeni anne olduğunu ve bebeğinin de yeni doğan ünitesinde tedavi gördüğünü söyleyerek anne İ.A.'nın bebeği ile temas kurmuştur."

Bakanlık, yaşanan bu olayda ihmali bulunan kişi ya da kişiler hakkında bizzat Bakanlık tarafından inceleme başlatılmış olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığı'ndan bebek kaçırma açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN