'Kardeşlik, eşitlik adalet hareketiyiz'

"Türkiye'de kadim kardeşlik anlayışını güçlendirmek için çalışıyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine kredi ve burs artışı müjdesi verdi

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya ziyaretinin ikinci gününde üniversite öğrencilerine burs müjdesi verdi. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin burs ve kredilerini, 1 Ocak 2014'ten itibaren artıracaklarını belirten Erdoğan, lisans öğrencileri için aylık 280 lira olan kredi ve burs miktarını 300, yüksek lisans öğrencilerinin aylık 560 lira olan burs veya kredi miktarını 600, doktora öğrencilerinin aylık 840 lira olan burs ve kredi miktarını da 900 liraya çıkaracaklarını açıkladı. Erdoğan dün Antalya'nın Kepez, Korkuteli ve Finike ilçelerinde yaptığı toplu açılışlarda şu mesajları verdi:
Biz göreve geldiğimizde, Türkiye'de sadece 450 bin öğrenci burs veya kredi alabiliyordu. Kredi miktarı neydi? 45 liracık. Bu üç aydan üç aya öğrencilerimize ödeniyordu. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde burs ve kredi alan öğrenci sayısı ne oldu biliyor musunuz? 1 milyon 340 bin. Aylık ne alıyorlar? 280 lira. Kredi Yurtlar Kurumları'nda kalanlara, 200 lira beslenme yardımı veriyoruz. Master öğrencilerine 560, doktora öğrencilerine 840 lira veriyoruz.
1 Ocak 2014 itibarıyla Türkiye genelinde 1 milyon 452 bin 363 öğrencimize burs ya da kredi vereceğiz. Lisans öğrencileri için kredi ve bursu 300, yüksek lisans öğrencilerinde 600, doktora öğrencilerinde 900 liraya yükseltiyoruz. 2002'ye göre öğrencilerin kredi ve burs miktarını yüzde 567 artırmış oluyoruz. Yurtkur yurtlarındaki öğrencilere yemek katkısını da 220 liraya yükseltiyoruz.
Bir toplum önce iç huzura ermeli ve normalleşmeli. AK Parti iktidarı olarak bunu da başarmanın, hak ve özgürlükler noktasında da başarılı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Büyükşehir yasası ile Antalya büyükşehir oldu. Bunu CHP ve MHP mantığı anlayamadı. CHP bu yasanın çıkmaması için Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.
DSP, MHP, ANAP bizden önce iktidardı. Millet 5 yıl onlara görev verdi, çakmadılar. Ne oldu 3.5 yıl dayandılar yaa. Dağıtıp gittiler, niye 5 yıl görev yapmadınız da kaçıp gittiniz. Bak 11 yıldır hizmet üretiyoruz. Durmak yok, yola devam diyeceğiz. Çok gayret edeceğiz.
1970'lerin, 90'ların Türkiye'sini çocuklarımıza anlatalım. Hatta oraya kadar değil, 2000'i anlatın, 2001'i anlatın, 2002'yi anlatın. Nelere muhtaçtık anlatın.
Şimdi huzur var, mutluluk var. Milletin önünü açın dedik, milletin önünü açtık. Şimdi milletimiz yürüyor. Ve yarınlar bizim için daha da güçlü olacak.

"AYRIM YAPMIYORUZ"
AK Parti iktidarı 76 milyonun partisi. Yıllar yılı batı zenci ile beyaz arasında ırkçılık yaptı. Daha yeni yeni bunları anlamaya başladılar ama bizim inancımızda böyle bir ayrım yok, biz hepsini seviyoruz, ayrım yapmıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti devleti tek devletimiz, kimseye burada operasyon, ameliyat ettirmeyiz. Yapmaya gayret edenler bedelini ağır öderler. Tüm güvenlik güçlerimiz ile, hükümetim ile devletimizle her an, her zaman karşısındayız.
Biz kardeşlik hareketiyiz. Biz eşitlik, adalet hareketiyiz. Biz hizmet siyaseti yapıyoruz. Biz kimsenin diline, rengine, etnik kökenine bakmadan hizmet ediyoruz. Türkiye'de kadim kardeşlik anlayışını güçlendirmek, birlik beraberlik ortamını daha sağlamlaştırmak için çalışıyoruz.
Kimsenin dünya görüşüne karışmayız. Hiç kimsenin yaşam tarzı bizi ilgilendirmez. 11 yıl içinde kimin yaşam tarzına müdahale ettik?
Fakat Türkiye'de öyle muhalif anlayışı var ki yapsan da yapmasanız da size çamur atmaktan başka onların mahareti yok. Sadece iftira.

81 İL TAMAM
AK
Parti, 81 ilde yarışacağı belediye başkan adaylarının tanıtımını tamamladı. 11'i büyükşehir 26 ilde mevcut belediye başkanları ile yola devam etme kararı alan AK Parti, 21 ilde de belediye başkanlarını değiştirdi. AK Partili olmayan 34 ilde de bakan yardımcısından öğretim üyesine, kanaat önderinden ticaret odası başkanına kadar toplumun değişik kademelerindeki birçok yeni ismi aday gösterdi. AK Parti'nin iller bazında tek kadın adayı Gaziantep'te yarışacak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin oldu. Mühendislik, hukuk, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının yoğun olarak yer aldığı adaylar arasında, 3 bakan, 2 genel başkan yardımcısı, 11 eski ve yeni milletvekili bulunuyor. Adayların yaş ortalaması 50 olarak belirlenirken, en genç aday 36 yaşındaki Tokat Belediye Başkan adayı Eyüp Eroğlu, en yaşlı da 68 yaşındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Topbaş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kardeşlik, eşitlik adalet hareketiyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN