Başbakanlık'tan "seçim" genelgesi

Giriş Tarihi: 18.12.2013 10:00 Güncelleme Tarihi: 18.12.2013 13:39

Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin Başbakanlık Genelgesine göre, seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihi dikkate alınacak.

Mahalli İdareler Seçimlerinin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla, seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin talepleri ivedilikle karşılanacak, ihtiyaç duyulacak her türlü araç ve gereç ile bunları kullanabilecek nitelikli işgücü desteği sağlanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, Mahalli İdareler Seçimleri ile İlgili 2013/14 Sayılı Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Anayasanın 127'nci, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 8'inci maddesi uyarınca 30 Mart 2014 Pazar günü Mahalli İdareler Seçimlerin yapılacağı belirtilen genelgede, Seçimlerin, Anayasanın 79'uncu maddesinde öngörülen "seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü" ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu ile il ve ilçe seçim kurullarının çalışmalarına diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca da her türlü işgücü, araç ve diğer malzeme desteği verilmesinin önem taşıdığı ifade edildi.

Bu nedenle, seçimin her aşamasında görev alması muhtemel kamu personelinin yıllık izinlerinin planlanmasında seçim tarihinin dikkate alınmasının zorunlu görüldüğü vurgulanan genelgede, şunlar kaydedildi:

"İl ve ilçe seçim kurulları ile koordinasyon içerisinde, kamu personelini de mağdur etmeyecek şekilde gereken tedbirler ivedilikle alınacaktır.

Mahalli İdareler Seçimlerinin başarıyla gerçekleştirilerek, millet iradesinin sandığa sağlıklı olarak yansıması amacıyla, seçim kurulu başkanlıklarının personel ve yer tahsisine ilişkin talepleri ivedilikle karşılanacak, ihtiyaç duyulacak her türlü taşıt, bilgisayar, yazıcı, modem, hesap makinası, kırtasiye malzemesi, kesintisiz güç kaynağı, jeneratör gibi araç ve gereç ile bunları kullanabilecek nitelikli işgücü desteği sağlanacak ve güvenlik güçlerimizce her türlü güvenlik tedbiri alınacaktır.

Bu kapsamda, başta mülki idare amirleri olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, banka yöneticileri ve güvenlik güçlerinin amirleri tarafından gereken tüm önlemler alınacak, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi için azami gayret ve duyarlılık gösterilecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık'tan "seçim" genelgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN