Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek: Meclis eylem yeri değil

Meclis'in müzakere yeri olduğunu belirten Çiçek, "Yarın başka türlü eylem yapılırsa huzuru nasıl tesis edeceğiz?" diye konuştu

Giriş Tarihi: 18.12.2013
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HDP'li milletvekillerinin açlık grevi konusunda "Meclis eylem mekanı olursa, ileride sıkıntı olur" dedi. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, tutuklu milletvekilleri sorununa ilişkin önemli yasalar çıkarıldığını belirterek şöyle konuştu: "Bütün bunlara rağmen hala gündemimizde, 'tutuklu milletvekili' olarak ifade edilecek bir sorun varlığını sürdürmeye devam ediyor" dedi. Soruna "tutuklu vekiller" demenin de yetmediğini kaydeden Çiçek, "Çünkü tutuklu milletvekilleri, hüküm özlü milletvekilleri var serbest bırakılmış, mahkumiyeti kesinleşmiş milletvekili var. Dolayısıyla sorun daha da karmaşık hale geldi ama bu hepimiz bu konularda açıklama yapmaya devam ediyoruz." Anayasa Mahkemesi'nin ferdi başvuru hakkı sonucu verdiği kararın çıkış noktası olabileceğini düşündüklerini ancak bunun da sorunu çözmeye yetmediğini kaydeden Çiçek, "Anayasa'nın 14-76- 83-86. maddelerinin bu sıkıntıları bir daha yaşamayalım diye, bir an evvel değişmesi lazım. Ama o konuda da maalesef görüş birliği halen çıkmadı" yorumunu yaptı.

MÜZAKERE YAPILMALI

Anayasa Mahkemesi kararının özünün, uzun tutukluluğun hak ihlali olduğu yolunda olduğunu belirten Çiçek, "Bunun, milletvekili olup olmamasının ötesinde, kim uzun tutuklu olarak mütalaa edilecek bir tutukluluk süreci yaşıyorsa, bunun tahliye edilmesi gerekiyor. Yasaların bu şekilde yorumlanması gerekiyor" dedi. Davanın emsal olup olmayacağının sonraki konu olduğunu ifade eden Çiçek, HDP milletvekillerinin açlık grevini ise şu sözlerle değerlendirdi: "Meclisler konuşulan, müzakere yapılan yerlerdir, eylem yerleri değildir. Eğer Meclis eylem mekanı haline gelirse, korkarım hepimizin ileride sıkıntı ile karşılaşacağı durumlar olur. Bir farkındalık oluşturmak, neden tahliye olmadı tarzında bir sorunun cevabını bulmak adına bu işler yapılıyor ama bugün bu iş böyle başlar, yarın başkaları başka türlü eylem yaparsa, o zaman bu Meclis'te müzakereyi nasıl yapacağız, sükuneti nasıl sağlayacağız, huzuru nasıl tesis edeceğiz? Bunu da arkadaşların iyi düşünmesi gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek: Meclis eylem yeri değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN