Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Geri adım atmayız'

Konya'da konuşan Erdoğan "İçeride ve dışarıda arkasına karanlık güçleri alanlar, Türkiye'nin ayarlarını değiştiremez. Tehditlere boyun eğmeyecek, geri adım atmayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, kendilerine göre hesabı olanlara "Hodri meydan" dedi. 30 Mart yerel seçimlerini işaret eden Erdoğan, "Kimin ne hesabı varsa, kendilerine güveniyorlarsa o seçime girsinler, hesabı orada milletle görsünler" dedi. Konya'da düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, hiçbir tehdide boyun eğmeyeceklerini ve asla geri adım atmayacaklarını vurguladı. Erdoğan, "İstedikleri kadar kirli ittifakların içine girsinler. Türkiye'de artık söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir, mühür milletin elindedir. Arkasına karanlık odakları alanlar, çeteleri alanlar bu ülkeye, bu millete istikamet çizemezler. Arkasına Türkiye içinde ve dışında bir takım karanlık çevreleri alanlar Türkiye'nin istikametiyle oynayamazlar, Türkiye'nin ayarlarını değiştiremezler" diye konuştu. Türkiye'nin bir muz cumhuriyeti olmadığını ve üzerinde operasyon yapılamayacağını belirterek, "İçeriden ya da dışarıdan hiç kimse benim ülkemi karıştıramaz, benim ülkemde çirkin tuzaklar kuramaz" diyen Erdoğan, şu mesajları verdi:
HİÇBİR TEHDİDE BOYUN EĞMEYECEĞİZ: Konya'da bir kez daha söz veriyorum, sizin itimadınıza, güveninize asla halel getirmeyeceğiz. Sizin açtığınız yoldan, sizin çizdiğiniz istikametten asla ayrılmayacağız. Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz. Siz arkamızda olduğunuz müddetçe Allah'ın izniyle geri adım atmayacağız. Haktan ve hak mücadelesinden asla ayrılmayacağız.
İSTEDİKLERİ KİRLİ İTTİFAKLARA GİRSİNLER: İstedikleri kadar çirkin yollara tevessül etsinler. İstedikleri kadar kirli ittifakların içine girsinler buradan, Konya'dan bir kez daha tekrar ediyorum, Türkiye'de artık söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir, mühür milletin elindedir. Arkasına karanlık odakları alanlar, çeteleri alanlar bu ülkeye, bu millete istikamet çizemezler. Arkasına sermayenin, medyanın gücünü alanlar bu ülkenin istikametini değiştiremezler.
KARANLIK GÜÇLERİ ARKASINA ALANLAR İSTİKAMET ÇİZEMEZ: Arkasına Türkiye içinde ve dışında bir takım karanlık çevreleri alanlar Türkiye'nin istikametiyle oynayamazlar, Türkiye'nin ayarlarını değiştiremezler. Türkiye üzerinde operasyon yapılacak, üzerinde ameliyat yapılacak bir ülke değildir. Millet buna izin vermez. Bu milletin hükümeti olarak AK Parti iktidarı buna izin vermez.
HESABI OLAN SEÇİME GİRSİN: Kimin ne hesabı varsa, kendilerine güveniyorlarsa 30 Mart'ta seçim var, o seçime girsinler hesabı orada milletle görüşsünler. Hesabını sandık dışında görmek isteyenlere ne millet ne de biz müsaade etmeyiz, göz yummayız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye, milletin çiğneneceği, milletin kararlarının yok sayılacağı 3. sınıf bir kabile devleti değildir. İçeriden ya da dışarıdan hiç kimse benim ülkemi karıştıramaz, benim ülkemde çirkin tuzaklar kuramaz. Terör, bu millete diz çöktüremedi, diz çöktüremez ve diz çöktüremeyecek.
MAZLUMUN YANINDA DURMAYA DEVAM:
Saldırılar, tuzaklar bu millete diz çöktüremedi, bundan sonra da çöktüremez. Allah'a hamdolsun ben şunu biliyor ve hissediyorum, Bayburtlu nineler, Erzurumlu yaşlı amcalar bizim için dua ediyorlar. İşte onun için hakkı savunmaya devam edeceğiz. Kardeşliği savunmaya devam edeceğiz. Filistin'de, Mısır'da, Suriye'de hakkın, mazlumun, mağdurun yanında olduk, dimdik durmaya devam edeceğiz.
BAŞIMIZ DİK, ALNIMIZ AK: Allah'a hamdolsun bu yaşıma kadar Konya'ya diğer 80 vilayetin hepsine başımız dik, alnımız dik ve ak geldik. Bundan sonra da Hazreti Mevlana, Alaaddin Keykubat'ın, Kılıçarslan'ın huzuruna inşallah başımız dik, alnımız ak çıkacağız. Birilerinin topu, tüfeği varsa, birilerinin her türlü hilesi, hurdası varsa, neyi olursa olsun bizim Allahımız var, bize o yeter. Bize millet yeter, millet, siz yetersiniz. Güzel bir kelamı kibar; 'Allah bes, baki heves'. Yani Allah yeter, geri kalan hevadır, hevestir.
BARIŞ ATMOSFERİ OLUŞTU: Herkese hakkını teslim etmenin mücadelesini veriyoruz. Yaşanan normalleşme Türkiye'ye asla bir şey kaybettirmez. Son bir yıldır ne Konya'ya ne de 81 ilimizde terör nedeniyle bir tek şehit haberi gelmiyor. Artık farklı bir atmosfer oluştu, farklı bir kardeşlik iklimi oluştu. Şu anda Doğu ve Güneydoğu illeri de bu farklı havayı teneffüs ediyor. Her alanda bir canlanma var, ekonomide sosyal hayatta çok ciddi bir canlanma var. Göreceksiniz bu barış, huzur havası Türkiye'yi çok daha yüksek seviyelere taşıyacak. Türkiye ağırlıklarından kurtulmuş, zincirlerinden kurtulmuş şekilde inşallah 2023 hedeflerine doğru kararlılıkla ilerleyecek.
TÜRKİYE'NİN YÜZYILI: Bu bir müjdedir; 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olacak. Bunu engellemeye çalışacaklar, bunu durdurmaya çalışacaklar, bunu yavaşlatmaya çalışacaklar, ama bu aziz millet, ülkesine bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkarak bu kutlu yürüyüşü inşallah tamamına erdirecektir. Ayfonkarahisar'dan yola çıktığımızda bir şey söyledik. O zaman, 'Biz, bu millete sevdalıyız, biz Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle bu millete sevdalıyız ve tek millet' dedik. Çünkü biz, yaradılanı yaratandan ötürü seviyoruz.

HAKAN ŞÜKÜR YORUMU: VEKİLLİKTEN İSTİFA ETSİN
Başbakan Erdoğan gazetecilerin Hakan Şükür'ün istifasına ilişkin, "Bekliyor muydunuz" sorusuna şu yanıtı verdi: "Tabii böyle bir şey beklediğimi söylemem yanlış olur. Çünkü böyle bir şeyi doğrusu kendisine de yakıştaramadım, yakıştıramıyorum ama biliyorsunuz her söz sahibinindir. Bu süreç içerisinde parti genel başkanının takındığı tavır ortadadır ama böyle bir tavır takınmış bir genel başkana, partiye karşı ve bu tür açıklamaları kendisinden veya bir başkasından duyamam. Yapmış olmasını yadırgıyorum, doğru bulmuyorum." Şükür'ün ayrılmasının kendisini üzüp üzmediği yönündeki soruya karşı Erdoğan "Niye üzüleyim? Gönül şunu arzu ederdi; Bir insan eğer bir partinin bayrağı altında seçime giriyorsa o partiyle hareket eder, ayrılıyorsa da sadece partiden ayrılmaz, eğer dürüstse o zaman Parlamento'dan, milletvekilliğinden ayrılır, çünkü bağımsız olarak Parlamento'ya gelmiş değilsin. İşin ahlaki yönü bunu gerektirir. Ama tabii bu herkese nasip olan bir şey değil" dedi. Erdoğan, İstanbul'daki operasyona ilişkin de "Bunların hepsi bir adli süreç. Neticelenmeden bir şey söylemem doğru olmaz" yanıtını verdi.

ŞEB-İ ARUS TÖRENİNE KATILDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus'a katıldı. Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törene Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Irak Meclis Başkanı Usame Nucayfi, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu katıldı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, tören öncesinde tokalaştıktan sonra yerlerine oturdular. Konya Türk Tasavvuf Müziği topluluğu üyelerinin sema ayini icra ettiği Şeb-i Arus töreni dua ile sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Geri adım atmayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN