Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP heyeti yarın Kandil'e gidiyor

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyet, yarın Kandil'e gidecek.

Giriş Tarihi: 19.12.2013 22:59
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye kentindeki temaslarına devam eden Barış ve Demokrasi Partisi BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyetin, yarın Kandil'e gideceği bildirildi.

Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada, Süleymaniye ve Halepçe temaslarının ardından yarın Kandil'e gideceklerini belirterek, "Büyük bir ihtimalle bir aksilik olmazsa yarın Kandil'e gidip PKK yetkilileriyle görüşeceğiz. Bundan birkaç gün önce Abdullah Öcalan, PKK yöneticilerine bir mektup yazdı. Kandil'in Öcalan'ın mektubuna cevabı hazır ise onu alıp İmralı'ya götüreceğiz" dedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) davetlisi olarak Süleymaniye kentine gelen Selahattin Demirtaş, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Van Milletvekili Nazmi Gür ve BDP Erbil Temsilcisi Cemal Coşkun'dan oluşan heyet, buradaki temaslarının ardından Halepçe'ye giderek Şehitlik Anıtı'nı ziyaret etti. Halepçe Şehitlik Anıtı'na çiçek bıraktıklarını belirten Demirtaş, bu şehirde büyük katliamlar ve trajediler yaşandığını ifade etti.

Demirtaş, gazetecilerin soruları üzerine çözüm süreciyle ilgili Kürt haklarının tanınması ve Öcalan ile yeniden görüşülmesi gerektiğini savundu.

Halen Almanya'da tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Lideri Celal Talabani'nin barış sürecinde oynadığı role de değinen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Talabani'nin 2003'ten beri gösterdiği çaba barış sürecine büyük katkılar sağlamıştır. Bizler Talabani'nin bir an önce sağlığına kavuşmasını ve aramıza dönmesini bekliyoruz. Talabani gibi partisi KYB de Türkiye ve Abdullah Öcalan arasında diyalog kanallarının açılması için önemli bir rol üstlendi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP heyeti yarın Kandil'e gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN