Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polis darbesi

Ortadoğu’da darbelerin altından çıkan polis çetelerini Taha Dağlı yazdı.

Giriş Tarihi: 20.12.2013 15:50
Mısır'da Kahire Emniyeti darbenin fitilini yaktı, Libya'da İçişlerine sızan çete, Başbakan kaçırdı, Irak'ta polisler Cumhurbaşkanı Yardımcısını göz altına almak istedi.

MISIR
Ortadoğu'da diktatörler, darbeciler için polis önemli bir güç. Darbeyi asker yapar ama hazırlayan polis olur. Bunun en çarpıcı ve en taze örneğini Mısır'da gördük.

30 Haziran'da Mursi iktidarının 1. yıldönümünde darbeciler gösteri çağrıları yaparken, Mısır'da Kahire Emniyet Müdürlüğü ne yapmıştı biliyor musunuz?
Darbeciler sokaklara çıkmış, Müslüman Kardeşler teşkilatıyla ona bağlı Hürriyet ve Adalet Partisinin genel merkez binalarını basıyor, ateşe veriyordu. Kahire Emniyeti, o günlerde Müslüman Kardeşleri uyardı, "biz sizi koruyamayız" dedi.

Bundan cesaret alan darbeciler yaktıkça, yaktı. Ortalık bir anda karıştı. 30 Haziran'a gelmeden darbenin fitili ateşlenmiş, Emniyet'ten cesaret alan çeteler sokakları doldurmuş ve zemin hazırlanmıştı.
O günlerde Mısır'da Müslüman Kardeşler, sesini duyurmaya çalışıyor, "polis bizi ateşe attı" diyordu. Ama biz o sesi duyamıyorduk çünkü Gezi'yle mücadele ediyorduk.
3 Temmuz'daki darbe sonrası "darbenin kronolojisi" sorgulanmaya başladığında, Kahire Emniyeti'nin çeteleri sokağa döken açıklamaları, listenin en üstünde yerini almıştı.

LİBYA
Bir başka diktatör ülkesi Libya. Diktatörden kurtuldular ama kalıntıları peşlerini bırakmadı. Aşiretler, çeteler, polis üzerinden silahlı eylemlerle seçilmiş iktidara yönelik darbe hamleleri peşindeler.
10 Ekim'de ajanslara düşen haberde "Libya Başbakanı Zeydan kaçırıldı" diyordu. Sonra anlaşıldı ki, İçişleri Bakanlığındaki çeteler, ülkenin Başbakanını otel odasından kaçırıp, göz altına almışlar. Amaç Başbakanı istifa ettirmek.

IRAK
Irak'ta polisler, Cumhurbaşkanı Yardımcısını göz altına almak istemiş, korumalarını, ofis çalışanlarını, aile bireylerini hapse tıktırmıştı.
Tunus'ta, Lübnan'da, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Hepsinde İçişleri Bakanlıkları var, Emniyet Müdürlükleri var, polisler var ve içlerine sızmış çeteler var.
Ama burası Türkiye. Bu saydığımız ülkelerin hepsinin örnek aldığı, hepsinin lideri konumundaki Türkiye. Bu çetecilik oyunları o ülkelerde oynanır, amacına ulaşır, halklar kandırılır, kaos ortamına kaos katılır. Bizde de düne kadar tutuyordu ama bugün tutturamazlar, kimse yemez.

Kaynak: Aktuel.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN