'Dengesini kaybeden bunları söyleyebilir'

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Sohbetlerinde hoşgörü, diyalog, birlik mesajları vermesiyle tanınan Fethullah Gülen'in, son sohbet toplantısında yaptığı beddua İlahiyatçılardan da tepki topladı. İslam dininde bedduanın yeri olmadığını dile getiren ilahiyatçılar şu değerlendirmeleri yaptı:
Ahmet TEKİN (İlahiyatçı): Fethullah Gülen bir Müslümana yakışmayacak bir beddua yaptı. İslamı tebliğ eden kişilerin şehit edilmesi hadisesinde bile Allahu Teâlâ resulünün böyle bir beddua yapmasını yasakladı. Böyle bir bedduanın kabulü mümkün değil. Dengesini kaybeden bir insanın ancak söyleyebileceği şeyler bunlar.
Prof. Dr. Yunus Vehbi YAVUZ (İlahiyatçı): Beddua etmek bizim dinimizde yoktur. Peygamber efendimiz hiçbir insana beddua etmemiştir. Kâfire bile beddua yoktur. Gülen'in alışık olduğumuz hoşgörü söylemine uymadığı gibi İslam'ın rahmet ve merhamet anlayışına da uymaz. Bizim görevimiz insanların ıslahı için çalışmaktır.

FACEBOOK'TAN KINADI

Nur hareketinin saygın isimlerinden Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de Facebook hesabından Bediüzzaman Said Nursi'den örneklerle bedduanın men edildiğini anlattı. "Bediüzzaman: Risale-i Nur'un şefkat mesleği bedduadan men ediyor" diyen Akgündüz Facebook sayfasında Bediüzzaman hazretlerinin risalelerindeki ifadelerini sıraladı. Gülen'in Bediüzzaman'ın yolundan da saptığını ortaya koyan örnekleri arasında şu da yer aldı: Kıyamadım, beddua yerine; "Ya Rab! Madem Isparta Risale-i Nur'un bir Medreset-üz Zehrasıdır, sen oradaki fena memurları dahi ıslah eyle ve hüsn-ü akibet ver" diye dua eyledim ve ediyorum. Kastamonu Lahikası (139).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dengesini kaybeden bunları söyleyebilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN